Jediný graf: Európska komisia zverejnila prognózy rastu HDP

Diskusia 1  
Jediný graf: Európska komisia zverejnila prognózy rastu HDP
Zdroj: statista;SITA
Foto: TASR/AP


11. 11. 2019 - Európska komisia zverejnila svoju Jesennú ekonomickú predpoveď 2019 a má dobrú správu pre všetky členské štáty EÚ.

Predpovedá sa, že európska ekonomika porastie siedmym rokom za sebou s expanziou v každej krajine. Predpokladá sa, že tempo rastu bude najrýchlejšie v Írsku na úrovni 5,6 %, po ktorom nasleduje s 5,0 % Malta a 4,6 %  v Maďarsku. Taliansko zažije najpomalší rast na úrovni 0,1 percenta.

Odchádzajúci eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici uviedol, že v najbližších dvoch rokoch by mali rásť všetky európske ekonomiky „napriek čoraz silnejším brzdám“. Dodal, že hospodárske základy sú „silné“ a po šiestich rokoch ekonomického rastu nezamestnanosť v rámci celej 28-člennej Európskej únie je na „najnižšej úrovni od začiatku tohto tisícročia“.


Jediný graf: Európska komisia zverejnila prognózy rastu HDP

V nasledujúcich rokoch bude slovenské hospodárstvo podľa komisie posilňovať stabilným tempom, a to o 2,6 % v roku 2020 a o 2,7 % v roku 2021.

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa predpovede EK v tomto roku mierne klesne na nové rekordné minimum 5,9 % a zhruba na takejto úrovni sa bude udržiavať aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa EK zostane na zvýšenej úrovni a za celý rok 2019 stúpne na 2,7 %. Potom však trochu klesne, a to na 2,5 % v budúcom roku a 2,2 % v roku 2021.

EK ďalej prognózuje, že deficit verejných financií SR v tomto roku klesne na 0,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), ale v nasledujúcom roku sa zvýši na 1,2 % HDP a v roku 2021 na 1,3 % HDP  v dôsledku zavedenia fiškálnych opatrení vlády znižujúcich daňové zaťaženie a zavádzajúcich minimálne dôchodky.  Verejný dlh sa však bude znižovať vďaka rastu ekonomiky. V tomto roku by mal klesnúť na úroveň 48,1 % HDP v budúcom roku na 47,3 % a v roku 2021 na 46,9 % HDP.