USA budú môcť na európsky trh dovážať viac hovädzieho mäsa

Diskusia 2  Zdroj:

14. 6. 2019 - V rámci celkovej kvóty 45 tis. ton na dovoz hormonálne neupraveného hovädzieho mäsa do EÚ sa americká kvóta zvýši na 35 tis. ton.

Európska komisia a USA sa v princípe dohodli na tom, že americká kvóta na dovoz hormonálne neupraveného hovädzieho mäsa na trh Európskej únie sa v priebehu siedmich rokov postupne zvýši na úroveň 35 tis. ton. Celková kvóta na dovoz takéhoto mäsa na trh EÚ je 45 tis. ton. Z nej 10 tis. ton je určených pre dovoz z iných krajín. Dohodu ešte musia schváliť členské štáty EÚ, USA a Európsky parlament. Informovala o tom v piatok Európska komisia (EK).

"Týmto krokom Európska únia opätovne potvrdzuje svoj záväzok dosiahnuť novú fázu vo vzťahoch s USA v súlade s dohodou medzi predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom a prezidentom Donaldom Trumpom," povedal eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan. "Táto dohoda nezmení celkový objem, kvalitu a bezpečnosť hovädzieho mäsa dovážaného do EÚ, ktoré naďalej bude v súlade s vysokými európskymi štandardmi," dodal eurokomisár.