Nové fondy na obzore

V minulých týždňoch k existujúcim piatim správcovským spoločnostiam pribudli ďalšie tri. Licenciu správcovskej spoločnosti získali spoločnosti Proficont, Agroinvest a Amslico AIG Funds.

Proficont, čiže pretransformovaná investičná spoločnosť Technoinvest, patrí do skupiny Horizont, ktorá vlastní aj známy BMG Invest. Ministerstvo malo voči dávnejšej žiadosti Proficontu o licenciu výhrady, preto bolo povolenie udelené až po náprave nedostatkov začiatkom decembra. Spoločnosť spravuje tri otvorené podielové fondy Vkladový fond, Obligačný fond a Fond Slovakia. Spoločnosť bude musieť podľa zákona o kolektívnom investovaní do šiestich mesiacov od vydania licencie navýšiť vlastné imanie každého z fondov na 50 miliónov korún.

Správcovská spoločnosť Agroinvest, ktorá takisto vznikla transformáciou investičnej spoločnosti, získala licenciu začiatkom januára. Ako Proficont, aj Agroinvest získal licenciu oneskorene kvôli nedostatkom, ktoré mu vytkol povoľovací orgán. Spoločnosť Agroinvest otvára svoj doteraz uzavretý fond Slnko. Hodnota majetku fondu predstavuje asi 40 mil. Sk. Fond sa zameriava na investície do slovenských dlhopisov a akcií. Akcionárom ako aj depozitárom spoločnosti je Poľnobanka a.s (BAPOLN).

Ďalšou novou správcovskou spoločnosťou je Amslico AIG Funds. Spoločnosť, ktorá je 100% dcérskou spoločnosťou poisťovne Amslico AIG Life plánuje začať svoju činnosť vo februári s dvomi novootvorenými podielovými fondmi.

Licenciu získala aj zahraničná správcovská spoločnosť WIOF (ISWIOF). Podiely fondov WIOF, SICAV doteraz distribuovala spoločnost SFM s.r.o. na základe povolenia na predaj. Odteraz bude WIOF predávať podiely prostredníctvom svojej organizačnej zložky.

Okrem nových správcovských spoločnosti otvárali nové fondy aj už existujúce správcovské spoločnosti. Tatra Asset Management (ISTAM) uviedol tri nové fondy Európsky akciový (OFTAMEUR), Americký akciový (OFTAMAME) a Dolárový dlhopisový (OFTAMDOL).

J&T Asset Management (ISJTAM) uviedol tri nové fondy Income, Garant a Growth. Do budúcnosti sa však pripravuje zlúčenie týchto fondov s už existujúcimi otvorenými podielovými fondmi. Spoločnosť mala zo zákona povinnosť do konca minulého roka dosiahnuť 50-miliónovú hodnotu imania v každom z fondov, čo splnila v poslednom týždni minulého roku pravdepodobne prostredníctvom investície materskej spoločnosti J&T Finance Group. Momentálne všetky otvorené fondy spoločnosti okrem novozaložených spĺňajú limit minimálneho vlastného imania.

Vo výkonnosti fondov napriek chaosu na amerických burzách nenastali žiadne výraznejšie výkyvy. Z podielových fondov distribuovaných na Slovensku zaznamenal najväčší nárast hodnoty na jeden podiel vo výške 1,96% Globálny akciový fond Istro Asset Managementu (OFIAMGLOB). V prvej trojke najväčších nárastov je ešte Eurofond VÚB Asset Managementu (OFVAMEUR) a Vyvážený fond Istro Asset Managementu (OFIAMVYV). Naopak najvyšší pokles 3,89% zaznamenal Európsky technologický fond TAM-u (OFTAMMAF), Veri-Tresor Veritasu (OFVERSGTRE) 3,17 a Global Equity WIOF-u (OFWIOFGLOB) 2,79. Priemerná týždenná zmena hodnôt podielov fondov distribuovaných na Slovensku predstavovala pokles o 0,7%.

Podľa údajov poskytnutých Asociáciou správcovských spoločnosti zaznamenala hodnota prostriedkov v slovenských podielových fondoch v minulom týždni pokles o 0,6%. Spôsobili to predovšetkým vysoké spätné odkupy u Tatra Asset Managementu. Čísla o predajoch a odkupoch však boli ovplyvnené aj nedodaním údajov niektorými správcovskými spoločnosťami. Najvyššie aj najnižšie čisté predaje zaznamenal Tatra Asset Management. Najlepšie sa predávali jeho nové fondy Dolárový dlhopisový (OFTAMDOL) a Európsky akciový (OFTAMEUR). Naopak najviac panikárili podielnici Korunového dlhopisového (OFTAMKDF) a Medzinárodného akciovo-dlhopisového fondu (OFTAMMADF), z ktorých sa dokopy odlialo takmer 20 miliónov. Všeobecne je možné sledovať postupný pomalý presun od fondov investujúcim na Slovensku k fondom investujúcim v zahraničí. Ten je pravdepodobne spôsobený postupným poklesom výkonnosti slovenských fondov, ktorý je spojený s poklesom úrokových mier na Slovensku.

Čo podľa Vás prinesie vstup nových správcovských spoločností na trh kolektívneho investovania? Mal by povoľovací orgán udeľovať licencie aj spoločnostiam s pochybnou minulosťou? Čo spôsobí postupný pokles výnosov fondov investujúcich na Slovensku? Dajte nám vedieť čo si myslíte …

Aktuálny rebríček týždenných výkonností fondov si môžete pozrieť v našich rebríčkoch.
Prehľadné zobrazenie výkonností fondov nájdete na našej mape fondov.

Súvisiace články

Aktuálne správy