Výrobcovia v USA sa obávajú negatívneho vplyvu obchodných sporov

Diskusia 1  Zdroj:

6. 3. 2019 - Ekonomika USA pokračovala v januári a februári v raste. Negatívny vplyv na jej vývoj však malo 35-dňové čiastočné uzavretie (shutdown) federálnych úradov.

Ekonomika USA pokračovala v januári a februári v raste. Negatívny vplyv na jej vývoj však malo 35-dňové čiastočné uzavretie (shutdown) federálnych úradov. Niektorí výrobcovia sa obávajú poklesu globálneho dopytu po svojich výrobkoch a dôsledkov obchodnej politiky prezidenta Donalda Trumpa, uviedla to americká centrálna banka (Fed) vo svojej Béžovej knihe (Beige Book).

Béžová kniha je neoficiálnym hodnotením stavu americkej ekonomiky a Fed ju vydáva osemkrát do roka. Centrálna banka pri jej zostavovaní vychádza z informácií od svojich 12 regionálnych bánk.

Údaje obsiahnuté v správe využije Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) pri najbližšom rozhodovaní o nastavení menovej politiky.

Podľa Fedu nedostatok pracovníkov brzdí rast v celej krajine a naprieč odvetviami. Zvyšovanie miezd je častejšie, keďže firmy si konkurujú pri hľadaní zamestnancov. Rast cien však zostáva mierny, keďže firmy stále neprenášajú nárast vstupných nákladov plne na spotrebiteľov.