Švédska prokuratúra prešetruje Swedbank v súvislosti s praním peňazí v Danske Bank

Pridajte názor  Zdroj:

27. 2. 2019 - Vyšetrovanie preskúma, či najväčší akcionári Swedbank dostali dôverné informácie, že banka bola spojená so škandálom prania peňazí predtým, ako to zverejnila švédska televízia.

Švédska prokuratúra začala prešetrovanie jedného z najväčších peňažných ústavov v krajine, banky Swedbank, v súvislosti s praním špinavých peňazí v dánskej banke Danske Bank. Hlavný prokurátor švédskeho Úradu pre hospodársku kriminalitu Thomas Langrot uviedol, že vyšetrovanie preskúma, či pätnásti najväčší akcionári Swedbank dostali dôverné informácie, že banka bola spojená so škandálom prania špinavých peňazí predtým, ako to minulý týždeň zverejnila švédska televízia SVT.

Estónsko prikázalo banke Danske Bank zatvoriť svoju miestnu pobočku po tom, ako peňažný ústav priznal prepieranie veľkého množstva peňazí. Po správach o transferoch peňazí, vrátane transferov financií rodinných príslušníkov ruského prezidenta Vladimira Putina, Danske Bank v septembri minulého roka priznala, že cez účty v jej estónskej pobočke v rokoch 2007 až 2015 prešlo zhruba 200 mld. eur.