Ponuka nových nehnuteľností v Bratislave je najnižšia od roku 2016

Diskusia 1  Zdroj:

3. 10. 2018 - Na trhu novostavieb v Bratislave je k dispozícii menej ako 3000 nových bytov, čo je najnižšia ponuka za posledné dva roky.

Na trhu novostavieb v Bratislave je k dispozícii menej ako 3000 nových bytov, čo je najnižšia ponuka za posledné dva roky. Keďže je dopyt po bytoch stále pomerne živý, ceny nových bytov naďalej mierne rastú.

Kým v minulom kvartáli bolo na trhu v ponuke 3556 bytových jednotiek v 97 projektoch, v tomto štvrťroku je k dispozícii 2767 nových bytov, pričom počet aktívnych projektov je rovnaký. Počas tretieho kvartálu bolo v Bratislave zazmluvnených 900 bytov, čo je o 22 % menej ako za predchádzajúci kvartál. "Medzikvartálny pokles zapríčinili nový mechanizmus a pravidlá pre získavanie hypoték a každoročne sa opakujúci nezáujem, ktorý spôsobuje dovolenková sezóna," uviedol Peter Ondrovič z realitnej kancelárie Lexxus.

Na trhu novostavieb sa v treťom kvartáli objavilo sedem noviniek - tri nové projekty a štyri nové etapy existujúcich projektov, ktoré dokopy rozšírili ponuku o 456 bytov. V tomto kvartáli vypredalo celú svoju ponuku šesť projektov.

Priemerná cena voľných bytov na trhu dosiahla ku koncu tretieho kvartálu 2018 hodnotu 2244 eur bez DPH za štvorcový meter (m2), medzikvartálne stúpla o 2,3 %.

Priemerná cena predaných bytov bola 2078 eur bez DPH za m2. Vzrástla aj priemerná cena starších bytov, dosiahla úroveň 2325 eur s DPH za m2, oproti minulému kvartálu stúpla o 1 %, uzatvára realitná kancelária.