Vysoký rast dlhu v Číne ohrozuje podľa MMF finančnú stabilitu krajiny

Pridajte názor  Zdroj: TASR

7. 12. 2017 - Rastúca hodnota firemného a vládneho dlhu, ako aj dlhu domácností v Číne ohrozujú finančnú stabilitu krajiny.

Rastúca hodnota firemného a vládneho dlhu, ako aj dlhu domácností v Číne ohrozujú finančnú stabilitu krajiny. Upozornil na to v najnovšej správe Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zároveň varoval čínsku vládu pred pokračovaním hospodárskeho rastu ťahaného vysokými úvermi.

Firemný dlh v Číne dosiahol 165 % hrubého domáceho produktu (HDP). Navyše, v posledných rokoch prudko rastie aj dlh domácností, uviedol v správe zverejnenej vo štvrtok MMF.

Ako dodal, čínska vláda pre najbližšie obdobie uprednostňuje "sociálnu stabilitu," a spolieha sa na poskytovanie ďalších úverov firmám aj v situácii, keď nie sú životaschopné. MMF v správe Pekingu odporučil, aby vo svojich ekonomických plánoch znížila dôraz na tempo rastu a viac posilnila systém regulácií.

Čínska ekonomika vzrástla za deväť mesiacov tohto roka o 6,9 % a prekonala tak očakávania ekonómov. Niektoré ratingové agentúry však upozornili práve na rastúci dlh krajiny. Z tohto dôvodu v septembri agentúra Standard & Poor's znížila Číne úverový rating, čo Peking následne kritizoval.