Francúzske spotrebiteľské ceny zrýchlili v septembri rast na 5-mesačné maximum

Pridajte názor  Zdroj: TASR

12. 10. 2017 - Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku vzrástli minulý mesiac najvýraznejším tempom za posledných päť mesiacov.

Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku vzrástli minulý mesiac najvýraznejším tempom za posledných päť mesiacov. Uviedol to dnes francúzsky štatistický úrad, ktorý zverejnil konečné údaje.

Spotrebiteľské ceny sa v septembri zvýšili medziročne o 1 % po 0,9-% raste v predchádzajúcom mesiaci. Bol to najrýchlejší rast od apríla, keď miera inflácie dosiahla 1,2 %.

Medzimesačne spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,2 % po augustovom raste o 0,5 %. Výsledok znamená revíziu smerom nadol, keď rýchly odhad poukazoval na pokles spotrebiteľských cien vo Francúzsku len o 0,1 %.

Jadrové spotrebiteľské ceny, teda bez započítania nestabilných cien potravín a energií, pokračovali v septembri v 0,5-% raste, aký zaznamenali aj v auguste. Medzimesačne sa zvýšili o 0,1 %.

Harmonizované spotrebiteľské ceny sa v septembri zvýšili medziročne o 1,1 % po 1-% raste v auguste. Údaj je v súlade s rýchlym odhadom z konca septembra. Medzimesačne však klesli o 0,2 %, zatiaľ čo predbežný odhad uvádzal pokles o 0,1 %. V auguste zaznamenali harmonizované spotrebiteľské ceny medzimesačný rast o 0,6 %.