Pokles libry zasiahol írskych predajcov vína, naštartoval cezhraničné nákupy

Írsko je skôr známe ako krajina piva. Mnohých tak určite prekvapí správa, že tamojším predajcom vína už teraz prináša rozhodnutie Britov o vystúpení z Európskej únie (EÚ) citeľné straty.
Výsledok vlaňajšieho referenda, v ktorom britskí voliči rozhodli o brexite, rozpútalo doslova „búrku“ v írskom vinárskom sektore. Oslabenie libry o približne 15 % od referenda v júni 2016, totiž naštartovalo cezhraničnú nákupnú turistiku.
Milovníci vína v Írsku si vďaka výhodnejším cenám dopĺňajú svoje zásoby v susednej britskej provincii Severné Írsko.
„Neistota v súvislosti s rokovaniami o brexite viedla k poklesu libry, a to je pravdepodobne motorom cezhraničných nákupov. A zároveň počet britských turistov, ktorí prichádzajú na návštevu Írska sa znižuje,“ uviedol Jim Bradley, predseda írskeho združenia predajcov a dovozcov vína.
Organizácia vyzvala vládu, aby znížila daň na víno. Spotrebná daň na víno v Írsku je totiž najvyššia v celej EÚ, na úrovni 3,19 eur z 9-eurovej fľaše vína.
Napriek tomu sa zdá, že toto odvetvie stále „žije“. Víno je hneď po pive druhým najpopulárnejším alkoholickým nápojom v Írsku, s približne 28-% podielom na trhu.

Súvisiace články

Aktuálne správy