Coface predpokladá pokles insolvencií v regióne SVE

Šesť insolvencií na tisícku firiem. Taká je štatistika vlaňajšieho vývoja insolventnosti v krajinách strednej a východnej Európy (SVE). V regióne vlani klesol počet insolvencií medziročne v priemere o 6 %, no kým niektoré krajiny hlásili významné úspechy na tomto poli, iné zaregistrovali nárast počtu konkurzov.
Regionálne sa pritom vlani pokles insolvencií zmiernil, keď ešte v roku 2015 bol tento pokles v priemere o 14 %. Vyplýva to z analýzy Coface o vývoji insolvencií v regióne strednej a východnej Európy. Nadnárodná spoločnosť Coface porovnávala insolventnosť v 14 krajinách regiónu vrátane Slovenska a po prvý raz zahrnula do analýzy aj Rusko. Na Slovensku sa vlani uskutočnilo 345 konkurzov, čo je medziročný pokles o 22,6 %.
„Dôvodom poklesu insolvencií v regióne je aj priaznivé makroekonomické prostredie, najmä pozitívna situácia na trhu práce s nižšou mierou nezamestnanosti a rastom miezd. Platobná neschopnosť však vo väčšine krajín i tak zostala vlani nad úrovňou pred krízou v roku 2008,“ konštatuje Grzegorz Sielewicz, hlavný ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.
Výnimkou sú dve krajiny. Rumunsko a Slovensko zaznamenali nižšie úrovne platobnej neschopnosti firiem, ako pred rokom 2008. Slovensko dokonca dosiahlo po Poľsku za vlaňajšok druhú najnižšiu mieru insolventnosti – 0,06 % (ide o podiel insolvencií na celkový podiel aktívnych firiem v krajine). Rozsahom najväčší bol vlani na Slovensku konkurz textilného výrobcu Nexis Fiber z Humenného.
Podľa analýzy Coface osem zo 14 analyzovaných krajín zaznamenalo vlani pokles počtu konkurzov, šesť naopak nárast. Najvýraznejší pokles o 35,6 % zaznamenalo Bulharsko, kde medzi najodolnejšie patrí farmaceutický sektor, informačné technológie a vzdelávanie. Na druhej strane v Maďarsku vlani medziročne počet konkurzov výrazne vzrástol o 56,9 % a nárast bol aj v Litve o 35,2 %.
Najzdravšie či najodolnejšie sektory voči insolventnosti sú v regióne farmácia, IT, vzdelávanie, výroba strojov a finančné služby. Naopak najrizikovejšie, ktoré zaznamenali najviac insolvencií, sú stavebníctvo, kovovýroba, veľkoobchod, doprava a maloobchod.
„Stavebníctvo vlani čelilo ťažkým podmienkam na trhu. Ekonomiky strednej a východnej Európy ovplyvnilo ukončenie európskeho rozpočtového obdobia a prechod do nového rozpočtu EÚ, čo sa prejavilo nižším investovaním v roku 2016 a pomalším tempom rastu HDP,“ konštatuje ekonóm Coface. Tempo spomalilo z 3,5 % v roku 2015 na 2,9 % v roku 2016. Pokiaľ ide o stavebnú produkciu, väčšina krajín zaznamenala výrazný pokles aktivity, čo viedlo k zhoršeniu podmienok likvidity pre spoločnosti v sektore. Pre niektoré krajiny, ako napríklad Estónsko, Maďarsko a Rusko sa platobná neschopnosť stavebných firiem podieľala na celkovom počte konaní viac ako 20 %.
Coface predpovedá pokles platobnej neschopnosti spoločností v regióne o 3,9 % v roku 2017 a o ďalších 2,3 % v roku 2018. Zrýchlenie rastu HDP a oživenie investičnej aktivity prinášajú viac pozitívnych signálov pre firmy. Nástup nových infraštruktúrnych projektov, stabilný prínos spotreby domácností a rozvoj zahraničných trhov budú hlavné ekonomické impulzy.
Zvýšenie investícií by malo pomôcť najmä stavebníctvu, doprave a výrobe strojov, stavebných zariadení a stavebných materiálov. Prekážkou však môže byť pre mnohé expandujúce firmy nedostatok pracovnej sily. Firmy tiež môžu mať určité problémy súvisiace aj s vývojom globálnej ekonomiky a politickou neistotou. Ide najmä o prípadné negatívne dôsledky Brexitu, vývoj v západnej Európe po voľbách v jednotlivých krajinách, napríklad v Taliansku, či vnútorný politický vývoj v Českej republike, Poľsku a Rumunsku.

Súvisiace články

Aktuálne správy