Prísna úsporná politika v Portugalsku je ohrozená

Pridajte názor  Zdroj: TASR

23. 9. 2012 - Prísna úsporná politika portugalskej vlády je ohrozená. Po masových protestoch, ktoré sa v minulých dňoch uskutočnili v krajine, stredopravá vláda premiéra Pedra Passosa Coelha v sobotu (22.

Lisabon 23. septembra (TASR) - Prísna úsporná politika portugalskej vlády je ohrozená. Po masových protestoch, ktoré sa v minulých dňoch uskutočnili v krajine, stredopravá vláda premiéra Pedra Passosa Coelha v sobotu (22. 9.) pripustila zmeny vo vládnych škrtoch. Štátna rada informovala, že premiér je pripravený prehodnotiť niektoré jej aspekty.

Štátna rada je poradný orgán, v ktorom pôsobia niektorí terajší a bývalí poslanci parlamentu a autority portugalského verejného života. Prezident Anibal Cavaco Silva ju zvolal v piatok (21. 9.) večer na krízové rokovanie. Skončilo sa až v sobotu nadránom po viac ako osemhodinovom rokovacom maratóne. Pred sídlom prezidenta sa zišlo približne 15.000 demonštrantov.

Štátna rada, na rokovaní ktorej sa zúčastnil aj Passos, zdôraznila nevyhnutnosť, že je povinnosťou krajiny splniť záväzky, ktoré vyplývajú z dohody s medzinárodnými veriteľmi, Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom (Trojka). V komuniké z rokovania, ktoré poslali aj Trojke, sa však uvádza, že politický a sociálny dialóg a hľadanie konsenzu má "rozhodujúci význam".

Naznačené ústupky však odporcov úsporných opatrení neupokojili. António Seguro, šéf socialistickej strany, v sobotu večer síce privítal ochotu vlády zmierniť úsporné opatrenia, ale napriek tomu sú socialistickí poslanci rozhodnutí nepodporiť návrh zákona o štátnom rozpočte v parlamente, keď má krajina rekordnú 17,5-% mieru nezamestnanosti. Ľavicový blok vyzval na vyslovenie nedôvery vláde v parlamente. Najväčšia odborová centrála CGTP hovorí, že vláda klame Portugalčanov. Odborári vyzvali na celoštátny protest, ktorý by sa mal uskutočniť na budúcu sobotu (29. 9.).

Portugalsko doteraz ozdravovalo svoje štátne financie úspešne. Ministerstvo financií však v auguste oznámilo, že v dôsledku hospodárskej krízy došlo k poklesu výberu daní. Plánovaný schodok v rozpočte na tento rok sa bez ďalších úspor nepodarí dosiahnuť. Vlani dostalo Portugalsko od medzinárodných veriteľov úver 78 miliárd eur. Okrem toho mu Trojka pomohla aj tým, že krajine predĺžila termín splnenia programu ozdravenia štátnych financií o rok, do roku 2014.