Ceny benzínov a nafty od soboty zdražejú priemerne o dva ceny

Pridajte názor  Zdroj: SITA

10. 8. 2012 - Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural stúpne nad 1,560 eura za liter a k historickým rekordom sa priblíži na rozdiel 4 centov za liter. O cent ďalej k nim bude mať nafta, ktorej priemerná cena sa dostane po zdražení nad 1,430 eura za liter.

Rast cien pohonných látok na svetových trhoch zdvihne aj ceny benzínov a nafty na Slovensku. Od soboty zdražejú benzíny a nafta na čerpacích staniciach v priemere o 2 centy za liter. Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural stúpne nad 1,560 eura za liter a k historickým rekordom sa priblíži na rozdiel 4 centov za liter. O cent ďalej k nim bude mať nafta, ktorej priemerná cena sa dostane po zdražení nad 1,430 eura za liter. Informoval o tom v piatok Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.

Aktuálne zdraženie je dôsledkom vývoja cien pohonných látok na burze v Rotterdame, ktorá je rozhodujúca pre vývoj cien motorových palív na Slovensku. Benzíny aj nafta tam za týždeň zdraželi o 2 centy za liter. Rast cien v Rotterdame zodpovedá 2,4-centovému zdraženiu na Slovensku, keďže k rotterdamskej cene treba pripočítať aj 20-percentnú DPH. V časoch, keď nafta stála naposledy na svetových trhoch toľko, čo dnes, sme za naftu platili priemerných 1,482 eura za liter, najviac v histórii Slovenska.

Rotterdamskej nafte pritom k historicky najvyššej cene chýba len pol centu za liter. Benzíny stáli na burze v Rotterdame toľko, čo v tomto roku v marci, keď sa u nás predávali za priemerných 1,580 eura za liter. K dosiahnutiu rekordne najvyššej hodnoty, za akú sa rotterdamské benzíny v histórii predávali, im ešte stále chýbajú 4 centy za liter.

Aktuálne zdraženie je podľa natankuj.sme.sk tretie v druhom polroku a má pre pohonné látky hodnotu 5 centov za liter. "Vyzerá to tak, akoby sa opakoval scenár z prvého štvrťroku 2012, kedy benzíny a nafta ani raz nezlacneli. V druhom štvrťroku ich ceny naopak iba klesali," dodal Novotný.