Vysoké výnosy nie sú dôvodom na to, aby Rím žiadal o pomoc z EMS

Diskusia 1  Zdroj: TASR

15. 7. 2012 - Vysoké náklady na obsluhu dlhu nie sú dostatočným dôvodom na to, aby Taliansko požiadalo o finančnú pomoc zo záchranného fondu eurozóny.

Berlín/Rím 15. júla (TASR) - Vysoké náklady na obsluhu dlhu nie sú dostatočným dôvodom na to, aby Taliansko požiadalo o finančnú pomoc zo záchranného fondu eurozóny. Povedal to cez víkend prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann.

"Samozrejme, že sa dá pochopiť, že krajina chce znížiť náklady na svoje financovanie," povedal Weidmann v rozhovore pre denník Börsen Zeitung. "No vzhľadom na to, že finančná pomoc zo strany eurozóny je poslednou inštanciou, iba tento problém (vyššie náklady na obsluhu dlhu) nie je dostatočným dôvodom na jej poskytnutie," dodal.

Na otázku, či tretia najväčšia ekonomika eurozóny nie je už v situácii, že potrebuje požiadať o financie z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), Weidmann odpovedal: "Nie, nemám pocit, že Taliansko je v takejto situácii." Pripomenul, že ak Rím bude naďalej pokračovať v nastúpených reformách, potom je na dobrej ceste.