Nórsky ropný priemysel plánuje od polnoci odstaviť ropné plošiny

Diskusia 3  Zdroj: TASR

9. 7. 2012 - Zástupcovia nórskeho ropného priemyslu varovali, že od dnešnej polnoci odstavia produkciu ropy a plynu v oblasti kontinentálneho šelfu.

Oslo 9. júla (TASR) - Zástupcovia nórskeho ropného priemyslu varovali, že od dnešnej polnoci odstavia produkciu ropy a plynu v oblasti kontinentálneho šelfu. Dôvodom je pokračujúci štrajk robotníkov na ropných plošinách, ktorí žiadajú zvýšenie miezd a odchod do dôchodku vo veku 62 rokov.

S tým ale nesúhlasí Asociácia nórskeho ropného priemyslu (OLF). "Priemerný plat zamestnancov v ropnom priemysle dosahuje ročne okolo 1 milióna nórskych korún (133.396 eur) a do dôchodku odchádzajú vo veku 65 rokov. To ich zaraďuje medzi najbohatších dôchodcov v Nórsku," povedal Jan Hodneland, hlavný vyjednávač za OLF. Ako dodal, Nóri dnes žijú dlhšie, preto musia aj dlhšie pracovať.

Keďže sa nedohodli, OLF oznámila, že od polnoci začne s uzatváraním ropných plošín. "Stále dúfame, že vláda ešte dnes do sporu vstúpi a štrajk ukončí," povedala hovorkyňa OLF Eli Ane Nedreskarová pre agentúru DPA.

Nórsko je 8. najväčším vývozcom ropy na svete a úplne zastavenie produkcie by znamenalo, že denne by sa na trh nedostalo zhruba 1,6 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy. Štrajk, ktorý trvá od 24. júna, už doteraz znížil produkciu suroviny v Nórsku o 13 %. Krajina je pritom jedným z kľúčových dodávateľov energií pre európsky trh.

Nepriaznivé dôsledky by odstavenie plošín mohlo mať najmä pre najväčšiu nórsku energetickú spoločnosť Statoil. Firmu by zastavenie produkcie ropy a plynu stálo denne okolo 520 miliónov NOK, no navyše sa obáva škôd na reputácii priemyslu. "Takýto krok by mohol mať vážne dôsledky pre povesť nórskeho ropného priemyslu ako dôveryhodného poskytovateľa energií," povedal hovorca Statoilu Bard Glad Pedersen. "Čím dlhšie bude tento konflikt trvať, tým ťažšie pre nás bude udržať si dobrú povesť," dodal.

Podľa jednej zo štrajkujúcich odborových organizácií SAFE sa však Európa obávať nemusí. "Európe určite nebude hroziť energetická kríza len preto, že Nórsko nevyvezie ropu počas niekoľkých týždňov v letných mesiacoch," vyhlásila SAFE.

Informovali o tom agentúry Reuters, DPA a server BBC.