V piatok o zmenách v dôchodkovom systéme

Vláda by mala v piatok rokovať o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri. Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká od začiatku októbra zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra tohto roka do 31. marca budúceho roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. Ak bude chcieť sporiteľ naďalej zostať v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude to musieť oznámiť svojej dôchodkovej spoločnosti. Ak tak neurobí, k 30. aprílu budúceho roka prejde do garantovaného dlhopisového fondu.
V štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí zaviesť viac solidarity a menej zásluhovosti. Vyššia solidarita sa má prejaviť u tých ľudí, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku, čo bolo vlani 786 eur. Naopak, menej zásluhovosti kabinet Roberta Fica dopraje tým, ktorých zárobok je nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy. Ďalším opatrením v prvom pilieri je to, že sa od roku 2017 dôchodkový vek naviaže na strednú dĺžku života. Penzie sa majú v budúcnosti zvyšovať v závislosti od tzv. dôchodcovskej inflácie. Na tú by sa malo prejsť tak, že sa bude pri výpočte valorizácie dôchodkov postupne znižovať váha rastu miezd a zvyšovať váha rastu spotrebiteľských cien. Zaviesť sa majú tiež zmeny pri určovaní odvodov pre živnostníkov, a to novým spôsobom výpočtu vymeriavacieho základu. Zvýši sa tiež minimálny vymeriavací základ na platenie živnostníckych odvodov.

Minister financií Peter Kažimír by mal na rokovanie kabinetu predložiť návrh novely zákona o správnych poplatkoch. Viaceré správne poplatky sa na Slovensku ešte v tomto roku zvýšia. Občanov čakajú napríklad zmeny v oblasti verejnej správy, v rámci stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Vyššie poplatky čakajú aj motoristov pri prvom zápise motorového vozidla kategórie L, M1 a N1 do evidencie vozidiel. V tomto prípade navrhuje rezort financií v novele zákona o správnych poplatkoch ustanoviť rozdielne poplatky v závislosti od výkonu motora. Celkový finančný prínos zo zmien poplatkov rezort financií vyčíslil v tomto roku vo výške 7,1 mil. eur, pričom v budúcom roku by mal štát získať dodatočných 30 mil. eur.

Vláda by mala tiež prerokovať návrh zákona o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave. Návrh zákona vytvára podmienky pre zriadenie a prevádzku Národného dopravného informačného centra. Celkové predpokladané náklady na realizáciu Národného systému dopravných informácií, ktorého súčasťou bude Národné dopravné informačné centrum (NDIC), dosiahnu podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja maximálne 150 mil. eur. Prostriedky Európskej únie by sa na financovaní programu mohli podieľať sumou okolo 120 mil. eur a štátny rozpočet 30 mil. eur cez Operačný program Doprava v nasledujúcom programovom období 2014 až 2020.

Ministri by sa mali zaoberať aj návrhom novely zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, návrhom novely zákona o informačných systémoch verejnej správy, ako aj návrhom zákona o ochrane spotrebiteľa. Súčasťou rokovania vlády má byť aj návrh na zvýšenie členskej kvóty SR v Medzinárodnom menovom fonde.

Agentúra SITA vydá podrobný prehľad ekonomických bodov 14. rokovania vládneho kabinetu v osobitnej správe.

Súvisiace články

Aktuálne správy