Tri štvrtiny agropodnikov predávalo vlani produkty aj pod výrobné náklady

Tri zo štyroch poľnohospodárskych spoločností (74 %) predávali vlani svoje produkty aj za ceny, ktoré ani nepokrývali výrobné náklady. Bez väčších rozdielov sa na tom zhodli firmy zo segmentov živočíšnej (71 %), aj rastlinnej (75 %) výroby. Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva za 2. štvrťrok tohto roku, ktorú vypracovala analytická spoločnosť CEEC Research v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest.
„V niektorých prípadoch nemali poľnohospodári v minulom roku na výber a vzhľadom k nízkej úrovni cien na trhu u vybraných komodít boli nútení predávať svoje produkty aj so stratou. To je ale dlhodobo neudržateľné a mohlo by viesť k zániku časti firiem na trhu,“ vysvetlil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.
Znovuzavedenie zápornej dane z obratu na potraviny, ktorú pred dvadsiatimi rokmi zrušila vláda a ktorej zrušenie viedlo k jednorazovému cenovému skoku, by zároveň privítala takmer polovica agrospoločností (45 %). Štvrtina z nich (26 %) je, naopak, proti zavedeniu tejto dane, pričom na odpovediach sa zhodli firmy naprieč celým sektorom.
„SPPK podporuje uplatnenie inštitútu prenesenia daňovej povinnosti (reverse charge) u dane z pridanej hodnoty (DPH) na agropotravinárske tovary a služby zatiaľ na prechodnú dobu. Po odskúšaní a pozitívnom výsledku je vhodné tento inštitút uplatniť aj na ostatné tovary a služby. Prijatie tohto návrhu by fakticky vylúčilo podvody s DPH a zjednodušilo dodržiavanie daňových predpisov pre platiteľa DPH, aj daňové orgány,“ povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Z analýzy zároveň vyplýva, že systém, ktorý by zvýhodňoval malé spoločnosti na úkor väčších, by podľa slov riaditeľov firiem nebol pre Slovensko výhodný. Myslia si to traja riaditeľa poľnohospodárskych podnikov a družstiev zo štyroch (74 %). Pre jeho zavedenie by, pritom, boli skôr firmy z oblasti živočíšnej výroby, a to v 36 % prípadov.
Na nedostatok potravín slovenského pôvodu na pultoch obchodov si v najnovšej kvartálnej analýze slovenského poľnohospodárstva posťažovali takmer všetci (93 % riaditeľov poľnohospodárskych podnikov a družstiev). Odpovede na túto otázku sa u podnikov zameraných na rastlinnú a živočíšnu výrobu líšili iba minimálne.
CEEC Research je analytickou a výskumnou spoločnosťou zameriavajúcou sa na vývoj vybraných sektorov ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy. Vznikla v roku 2005.

Súvisiace články

Aktuálne správy