Investičnú pomoc nad 200 miliónov eur nebude opäť schvaľovať vláda

Zmeny v zákone o investičnej pomoci, ktoré navrhovali opozičná SaS a OĽaNO, dnes poslanci Národnej rady (NR) SR neodobrili.
Predkladatelia chceli novelou zákona zmeniť pravidlá, ktoré vstúpili do platnosti v máji 2014. Na základe nich sa totiž podľa poslancov berú právomoci vláde rozhodovať o schválení investičnej pomoci formou daňovej úľavy. Investičný zámer s nákladmi nad 200 miliónov eur totiž podľa nich nepodlieha schváleniu vlády, ale len ministerstvu hospodárstva.
Poslanci tak chceli zrušiť toto „zefektívnenie“ procesu schvaľovania investičnej pomoci, ktorý v skutočnosti podľa nich nie je v celospoločenskom záujme, ale iba v individuálnom záujme niektorých subjektov. Minister financií pritom podľa nich na základe súčasných pravidiel nemá ako člen vlády žiadnu právomoc rozhodnúť vo veci, ktorá podstatne súvisí s jeho rezortom.
Plénum Národnej rady (NR) SR dnes zároveň neposunulo do druhého čítania aj ďalší opozičný návrh. Išlo o novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú pripravili poslanci SaS. Navrhovali v nej napríklad úpravu postavenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako celku, tiež zavedenie väčšej transparentnosti procesu regulácie v sieťových odvetviach a oddelenie Rady úradu od samotného ÚRSO a zriadenie predstavenstva úradu ako kolektívneho orgánu na čele úradu.

Súvisiace články

Aktuálne správy