Rast ekonomiky celého regiónu OECD sa spomaľuje

Rast ekonomiky celého regiónu, ktorý zastrešuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), sa zmierňuje. Dôvodom je zhoršenie vyhliadok kľúčových vyspelých ekonomík, ako sú USA a Británia. Aj Nemecko už začína strácať paru. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu OECD, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.
Podľa prieskumu, ktorý organizácia so sídlom v Paríži aktualizuje každý mesiac, kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja pre celý región OECD, tzv. composite leading indicator (CLI), vo februári mierne klesol na 99,6 bodu z januárových 99,7 bodu.
Čo sa týka eurozóny ako celku, februárový CLI zostal na úrovni 100,5 bodu, čo poukazuje na stabilný rast.
Zmenila sa však hodnota tohto indikátora pre najväčšie hospodárstva eurozóny – Nemecko, ktorá klesla na 99,7 z 99,8 bodu, zatiaľ čo CLI Francúzska, druhej najväčšej ekonomiky, stagnoval na úrovni 100,9 bodu, už tretí mesiac v rade. A CLI Talianska vo februári klesol na 100,7 zo 100,8 bodu, ale stále je pomerne vysoký. V prípade Slovenska sa jeho hodnota udržala na úrovni 100,7 bodu. Tieto výsledky tak naznačujú, že hospodársky rast regiónu, ktorý platí eurom, je stabilný.
CLI Spojených štátov, najväčšej svetovej ekonomiky, sa vo februári znížil na 98,9 bodu z 99 bodov v januári a britský CLI klesol na 99,1 z 99,2 bodu. To znamená, že ich hospodársky rast by sa mohol mierne spomaliť.
Vyhliadky Číny a Indie sa podľa prieskumu nezmenili, čo je signálom stabilizácie (CLI Číny zostal na úrovni 98,4 bodu a Indie 100,1 bodu). No zastavil sa pokles indikátorov pre Brazíliu (97,7 bodu) a Rusko (98,2 bodu), čo možno považovať za prvý neistý náznak stabilizácie.
Kompozitný index hlavných ekonomických ukazovateľov (CLI) predpovedá vývoj v nasledujúcich šiestich mesiacoch pre región ako celok aj pre jednotlivé členské štáty OECD.

Súvisiace články

Aktuálne správy