Svetová Banka: Najlepšie podmienky pre podnikanie sú v Singapure, Slovensko je na 29. mieste

, doingbusiness;TASR Foto: SITA

Krajinou s najlepšími podmienkami pre podnikanie zostáva už desiaty rok za sebou Singapur. Slovensko sa oproti minuloročnému hodnoteniu udržalo na rovnakej pozícii. Na rovnakej priečke skončilo aj Slovinsko. V rebríčku sa za Slovenskom umiestnili krajiny ako Španielsko, Česko (36. miesto) či Maďarsko na 42. priečke. Vyplýva to z každoročnej správy Doing Business, ktorú zverejnila Svetová banka.

Správa zahŕňa 189 krajín a sleduje, akým spôsobom v nich regulačné opatrenia ovplyvňujú podnikateľskú aktivitu. SB hodnotí napríklad podmienky pri zakladaní firiem, riešenie insolvencií alebo získavania stavebných povolení a úverov. Banka upozornila, že za posledný rok uskutočnila ďalšie zmeny v metodike hodnotenia krajín, preto posun nemusí znamenať až tak marginálne zlepšenie.

Na Slovensku sa podľa správy zlepšila predbežná registrácia a registračné formality pri zakladaní podnikania, ale banka ocenila aj zníženie finančnej záťaže pri firemných daniach zo zisku a zavedenie zmien v daňových odpisoch. Ide aj o zjednodušenie pre firmy zavedením elektronického podávania DPH.

Výsledky Slovenska v rebríčku Doing Business 2016:

– 6 procedúr je potrebných na založenie biznisu
– 10 procedúr je potrebných k získaniu stavebného povolenia
– 16,5 dňa trvá zápis nehnuteľnosti na katastri

Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) je "absolútne spokojný" s umiestnením Slovenskej republiky v aktuálnom rebríčku Svetovej banky Doing Business. Šéf rezortu to uviedol dnes po rokovaní vládneho kabinetu. "Slovensko je v prvej tridsiatke všetkých krajín sveta, vyberalo sa zo 189 krajín. Sme umiestnení na čísle 29, teda lepšie ako Česi a Maďari. Sme v prvej štrnástke z krajín EÚ-28. Myslím si, že by sme mali byť hrdí na takýto výsledok. Máme aj medziročné zlepšenia v oblastiach, ktoré nás dlhé roky trápili. Mám na mysli hlavne agendu, ktorú mám na starosti, teda platenie daní. Podľa tohto rebríčka sa vierohodne skrátil čas, ktorý musia daňovníci tráviť nad vypĺňaním daňových tlačív," priblížil Kažimír.

"Toto pozitívne hodnotenie je výsledkom reforiem a mnohých konkrétnych opatrení vlády, najmä v oblasti začatia podnikania, ochrany investorov či platenia daní, ale aj v ďalších oblastiach," uviedlo v správe pre médiá Ministerstvo financií (MF) SR. V rámci krajín V4 je podľa rezortu Slovensko druhá najatraktívnejšia krajina a spomedzi krajín Európskej únie sa zaradilo do prvej polovice najlepších.

Ako ďalej priblížilo MF SR, krajina si polepšila takmer vo všetkých relevantných ukazovateľoch. "Môžeme hovoriť o reálnom zlepšení investičného prostredia, ale aj výraznom zlepšení v propagácii slovenského investičného prostredia pre potenciálnych zahraničných investorov. Napríklad v oblasti platenia daní sa až o polovicu znížil počet potrebných procedúr, a to z 20 na 10, a znížil sa aj počet hodín, ktorý podnikatelia venujú otázke daní," uvádza rezort financií.

Okrem väčšiny oblastí, kde krajina urobila výrazný krok vpred, výzvou zostáva aj naďalej oblasť získania úveru a vynucovania kontraktov. "Veríme však, že vzhľadom na mnohé opatrenia v rámci súdnictva, ako aj ústretovo nastavenému štátnemu rozpočtu k tejto rozpočtovej kapitole na budúci rok, dôjde aj v tejto oblasti k zlepšeniu," predpokladá MF SR.

Index Svetovej banky Doing Business 2016 obsahuje 11 indikátorov ktoré hodnotia jednoduchosť a zlepšenie podnikateľskej aktivity v 189 krajinách. Indikátory pokrývajú oblasti, akými sú začatie podnikania, stavebné povolenia, dostupnosť elektrickej energie, registrovanie vlastníctva, získanie úveru, ochrana investorov, platenie daní, zahraničné obchodovanie, vymožiteľnosť práva či riešenie platobnej neschopnosti. Najvýraznejší posun smerom hore zaznamenala v rebríčku Kostarika, ktorá sa posunula o 21 priečok na 58. miesto. Posledná zostala Eritrea.

Súvisiace články

Aktuálne správy