Koniec extrémnej chudoby na dosah: Tento rok zasiahne menej ako desatinu populácie

, ČTK Foto: SITA

Počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe tento rok pravdepodobne prvýkrát klesne pod desať percent svetovej populácie. Uviedla to Svetová banka, ktorá zároveň upravila kritérium pre meranie tohto problému.

Za hranicu extrémnej chudoby sa dlho považovalo živobytie za menej než 1,25 dolára na deň. Svetová banka túto hranicu zvýšila na 1,90 dolára na deň. Zmena podľa nej lepšie zachytáva rozdiely v nákladoch na živobytie naprieč krajinami. Zároveň ale zachováva reálnu kúpnu silu, s ktorou počítal predchádzajúci štandard.

Svetová banka na základe nového kritéria odhaduje, že v tomto roku bude v extrémnej chudobe žiť 702 miliónov ľudí, teda zhruba 9,6 percenta svetovej populácie. V roku 2012, z ktorých sú posledné dostupné dáta, to bolo 902 miliónov ľudí, teda 12,8 percenta svetovej populácie.

Svetová banka pripísala tento klesajúci vývoj solídnemu rastu rozvíjajúcich sa trhových ekonomík, predovšetkým tej indickej, a tiež investíciám do vzdelania, zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia. "Tieto odhady nám ukazujú, že sme prvou generáciou v ľudských dejinách, ktorá môže skoncovať s extrémnou chudobou," uviedol vo vyhlásení podľa agentúry Reuters prezident Svetovej banky Jim Yong Kim. Pomalší rast svetovej ekonomiky, kolísavosť finančných trhov, konflikty, vysoká nezamestnanosť mládeže a dôsledky zmien klímy ale podľa neho bráni dosiahnutiu cieľa OSN, teda skoncovať s chudobou do roku 2030.

Zhruba polovica ľudí žijúcich v extrémnej chudobe bude podľa Svetovej banky do roku 2020 pochádzať z ťažko dosiahnuteľných oblastí a zo štátov zasiahnutých konfliktami.

Banka predstavila medzinárodnú hranicu chudoby v roku 1990. Stanovila ju vtedy na jeden dolár na deň. V roku 2008 ho zvýšila na 1,25 dolára na deň. Podľa OSN počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe od roku 1990 klesol o viac ako polovicu. V roku 1990 žilo za menej než 1,25 dolára na deň 1,9 miliardy ľudí. Tento rok by to podľa OSN malo byť zhruba 836 miliónov.

Súvisiace články

Aktuálne správy