Jahnátek nie je spokojný s návrhom nariadenia EÚ o ekologickom poľnohospodárstve

Slovenská republika nie je spokojná s návrhom nariadenia o ekologickom poľnohospodárstve, ktoré dnes našlo dostatočný počet hlasov na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu. Uviedol to minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek po skončení luxemburského zasadnutia.
Jahnátek ocenil, že lotyšské predsedníctvo v EÚ a Európska komisia urobili kus dobrej práce pri harmonizácii pravidiel a vôbec v prístupe k ekologickému poľnohospodárstvu. Dodal, že mnohé členské štáty EÚ vidia obrovský potenciál v poľnohospodárskej ekológii a biopotravinách.
„Návrh nového nariadenia mal smerovať k ochrane európskych výrobcov a sprísneniu podmienok pre dovoz biopotravín do priestoru EÚ. Bohužiaľ, počas diskusií k tejto téme došlo aj k návrhom, ktoré nie sú podľa nás dobrou správou pre spotrebiteľa,“ upozornil Jahnátek.
Šéf slovenského agrorezortu spresnil, že dôvodom našej nespokojnosti je frekvencia kontrol u výrobcov biopotravín a tiež otázka rezíduí, čiže pesticídov a zakázaných látok v biopotravinách.
Na Slovensku v súčasnosti prebiehajú kontroly na pravidelnej ročnej báze a vyznávame nulovú toleranciu rezíduí, kým v návrhu nového nariadenia sa uvádza trojročný interval kontrol a niektoré štáty pripúšťajú, že v určitom obmedzenom množstve sa rezíduá môžu vyskytnúť.
Jahnátek upozornil, že slovenská delegácia, podobne ako niekoľko ďalších krajín, mala voči tomuto zásadné výhrady a nesúhlasila ani s dosiahnutým kompromisným návrhom lotyšského predsedníctva, ktoré bolo dnes prijaté kvalifikovanou väčšinou.
„Tento návrh podľa nás nie je dobrý, ale ide na konzultácie s Európskym parlamentom,“ upozornil Jahnátek. Naznačil, že v europarlamente existuje určitá šanca zjemniť tento návrh, lebo Výbor pre poľnohospodárstvo vydal predbežné stanovisko, v ktorom sa stotožnil s požiadavkami, ktoré presadzovala aj slovenská strana. Čiže prísnejšie pravidelné kontroly, ako je navrhnutá 30-mesačná lehota a nulová tolerancia rezíduí v ekologických potravinách.
„Kompromisný návrh, ktorý bol dnes prijatý, viac zohľadňuje výrobcov a obchodníkov ako spotrebiteľov. A to je tá chyba. My by sme mali chrániť spotrebiteľa, ktorý už aj tak platí viac za biopotraviny ako za bežné potraviny,“ skonštatoval Jahnátek.

Súvisiace články

Aktuálne správy