Priemerný Bratislavčan má vyšší disponibilný príjem než priemerný Portugalčan, Grék aj Pražan

, FTAlphaville Foto: SITA

Disponibilné príjmy sú zvyčajne lepším indikátorom kúpnej sily obyvateľov než HDP na hlavu. Odrážajú totiž skutočne to, čo si ľudia prinesú domov a nezahŕňajú napríklad zisky veľkých nadnárodných spoločností, ktoré sú v danej oblasti aktívne.

Je pozoruhodné, že priemerný obyvateľ Bratislavy má vyššie disponibilné príjmy než priemerný Portugalčan či Grék. Dokonca ani väčšina regiónov Španielska a juh Talianska spolu s väčšinou Holandska nemá tak vysoké príjmy ako ľudia v Bratislave. Ide o ďalší znak toho, že ekonomické spory v Európe vlastne nie sú o jednotlivých krajinách, ale o regiónoch. Zaujímavé je aj to, že najvyššiu príjmovú rovnosť regiónov nájdeme v Rakúsku.

Nasledujúci graf znázorňuje priemerný disponibilný príjem v jednotlivých európskych regiónoch na hlavu v roku 2011 (čo sú posledné dostupné údaje). Tmavo zelená farba ukazuje najbohatšie oblasti, naopak svetlo žltá tie najchudobnejšie.

Celkovo je ale najviac zarážajúci fakt, že rozdiely v príjmoch nenájdeme medzi jednotlivými krajinami, ale medzi regiónmi. Pre príklad sa pozrime na juhozápad Španielska. Ide o najchudobnejší španielsky región, disponibilný príjem na obyvateľa dosahuje asi 11 000 eur ročne. Baskovia majú naopak priemerné príjmy vo výške takmer 20 000 eur. A ich príjmy sú vyššie, než príjmy v ktoromkoľvek regióne v Holandsku, väčšine Belgicka a veľkej časti Nemecka. Veľké príjmové rozdiely nájdeme aj v Taliansku, kde je zrejmý rozdiel medzi bohatým severom a chudobnejším juhom.

Deutsche Bank nedávno zverejnila analýzu, v ktorej sa zaoberá separatistickými hnutiami v Európe a s nimi súvisiacimi ekonomickými témami. Napríklad v Taliansku a Španielsku majú niektoré regióny väčšiu fiškálnu autonómiu ako iné. Výsledkom sú aj rozdiely v tom, koľko peňazí do daného regiónu tečie. Napríklad dva najbohatšie regióny Španielska, provincia Navarra a Baskicko, majú najvyššie disponibilné príjmy a tiež veľkú fiškálnu autonómiu. Zo zvyšku Španielska do nich ale tečie viac peňazí, než je suma, akou ony prispievajú zvyšku krajiny. Naopak Madrid a Katalánsko, teda dva ďalšie najbohatšie regióny, platí oveľa viac, než dostávajú.

Súvisiace články

Aktuálne správy