Dvere ku gréckemu riešeniu sú otvorené, ukázali sme však jasné mantinely

, TASR;ČTK FOTO:SITA

Prvé kolo rokovaní s Gréckom ukázalo, že dvere pre možnú dohodu sú stále otvorene. Od dnešného dňa začínajú rozhovory na technickej úrovni o reformných plánoch novej gréckej vlády premiéra Alexisa Tsiprasa. Vo svojom stanovisku po skončení stredajšieho mimoriadneho rokovania ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli to konštatuje Ministerstvo financií (MF) SR.

"Členské krajiny eurozóny dali gréckemu ministrovi jasne a priamočiaro najavo mantinely možného predĺženia existujúceho gréckeho programu, ktorý v prípade nedohody skončí na konci februára," upozorňuje slovenský rezort financií. Z dôvodu tejto časovej tiesne bude pre prípadný úspech či neúspech rokovaní kľúčové pravdepodobne už nasledujúce stretnutie Euroskupiny naplánované na pondelok (16.2.). Podľa MF je na Grékoch, aby sa rozhodli, čo sú ochotní urobiť pre návrat na cestu udržateľného rastu.

"Slovenska pozícia ostáva nemenná, nesúhlasíme s odpustením dlhu a sme otvorení diskusii o redizajne štrukturálnych reforiem v Grécku, ktoré ale neohrozia ich schopnosť splácať svoje záväzky," dodáva vo svojom stanovisku ministerstvo financií.

Euroskupina po niekoľkohodinovom mimoriadnom zasadaní nedospela ku konkrétnej dohode o predĺžení záchranného programu pre Grécko a ďalšom spoločnom postupe, informovala agentúra Reuters.

"Hovorili sme aj o možnosti predĺženia programu. Je jasné, že niektorí (ministri) túto alternatívu uprednostňujú, avšak zatiaľ sme ku konečnej dohode nedospeli. Budeme potrebovať trochu viac času," avizoval po skončení šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Grécky minister financií Janis Varufakis zhodnotil, že cieľom tohto zasadania nebolo dosiahnuť dohodu, ale len o nej diskutovať.

Stredajšia schôdzka Euroskupiny bola prvou od nástupu ľavicovej vlády v Grécku k moci. Víťaz volieb, radikálna ľavicová strana Syriza, voličom sľúbila ukončenie bolestivých úsporných opatrení, na ktorých sa s medzinárodnými veriteľmi dohodla predchádzajúca vláda.

"Chceli sme sa na najbližších krokoch dohodnúť, ale bohužiaľ sme to nedokázali," zhrnul neúspešný výsledok rozhovorov šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Varufakis sa snažil jeho príkre slová zmierniť a vyhlásil, že dohoda, ktorá by "zahojila" grécke financie, môže byť dosiahnutá na pondelkovom rokovaní. Po sedemhodinovom rokovaní grécky minister konštatoval, že cieľom terajších rozhovorov rovnako nemala byť dohoda, ale "dobrá diskusia".

Podľa európskych diplomatov bol návrh, ako by malo Grécko v eurozóne postupovať, na stole. Grécka delegácia najprv konzultovala telefonicky jeho znenie s vládou v Aténach, ale nakoniec s ním nesúhlasila. Vláda Alexisa Tsiprasa trvá na tom, že terajší záchranný program, ktorý má počas dvoch týždňov skončiť, nie je v doterajšej podobe prijateľný.

Podľa navrhovaného dokumentu, ktorého text získala agentúra Reuters, ministri financií eurozóny odporúčali predĺžiť terajšiu dohodu o záchrannom programe ako "preklenovací" do doby, než sa dosiahne dohoda o programe novom. Grécka delegácia ale trvala na tom, aby existujúci program predĺžený nebol.

V návrhu sa hovorí, že "grécke úrady budú tesne a konštruktívne spolupracovať s (európskymi) inštitúciami s cieľom skúmať možnosti, ako predĺžiť a úspešne ukončiť terajší program s prihliadnutím k plánom novej (gréckej) vlády. Ak to bude úspešné, preklenie to dobu, kým grécke úrady a Euroskupina vypracujú ustanovenia nového možného kontraktu".

Podľa agentúry AP priebeh rokovaní v Bruseli potvrdil hlboké rozpory a ukázal, že cesta k zhode je ďaleká. Varufakis podľa diplomatov jasne povedal, že Grécko chce s Bruselom uzatvoriť novú zmluvu a vysvetlil, prečo je tá doterajšia neprijateľná.

Súvisiace články

Aktuálne správy