TTIP neoslabí význam ochranných značiek európskych potravín

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že EÚ neoslabí význam existujúcich geografických názvov a ochranných značení európskych potravín v rámci pripravovanej Transatlantickej dohody a voľnom obchode a investíciách (TTIP) s USA.
Exekutíva EÚ tak zareagovala na nedávne vyjadrenie nemeckého ministra hospodárstva Christiana Schmidta, že po nadobudnutí širokorozsiahlej dohody „nie každý druh salámy a syru bude chránený“.
Komisia zdôraznila, že vína, mäso, syry a ďalšie potravinárske dobroty vyrobené v krajinách EÚ – od parmezánu až po šampanské – majú osobitné postavenie. Pred neželaným napodobňovaním ich totiž chránia na trhu ochranné značky, zamerané na označenie pôvodu a zemepisné označenie.
Spojené štáty, podľa správy agentúry Reuters, tvrdia, že systém ochrany európskych potravín je nespravodlivý, pretože európski prisťahovalci v USA už dlho vyrábajú tieto produkty aj na území Ameriky, napríklad biely syr feta pôvodom z Grécka, a mali by teda mať možnosť tieto výrobky exportovať.
Na druhej strane sú obavy európskych farmárov, že sa na európsky trh dostane americký parmezán z mlieka, ktoré nebolo vyrobené v Taliansku alebo trebárs Norimberské klobásy z mäsa z veľkofariem v Kentucky. Americká strana tvrdí, že názvy ako feta, prosciutto alebo párky, sú všeobecné a generické a prísna ochrana týchto značiek znamená „nespravodlivé vychýlenie obchodovania v prospech Európy“. Američania chcú preto rokovania v rámci TTIP viac zamerať na túto záležitosť.
„My sme dali jasne najavo našim americkým partnerom, že ochrana zemepisných označení je jedným z našich hlavných priorít,“ uviedol hovorca EK pre obchod, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daniel Rosario.
Hovorca počas dnešného stretnutia s novinármi spresnil, že EÚ sa s USA nedohodla na oslabení významu ochranných značiek a „nebude súhlasiť s redukciou ochrany našich zemepisných označení“.
Napäté diskusie transatlantických partnerov o tejto citlivej téme ešte viac oslabujú podporu európskej verejnosti pre rodiacu sa najväčšiu obchodnú dohodu na svete. Zástancovia TTIP tvrdia, že zvýši ekonomický rast o zhruba 100 miliárd USD ročne na oboch stranách Atlantiku.
EÚ aj USA sa netaja zámerom uzavrieť TTIP ešte do konca tohto roka.

Súvisiace články

Aktuálne správy