Opozícia opäť predkladá do parlamentu ústavnú ochranu penzií

S týmto krokom však nesúhlasí strana Most-Híd, podľa nej to namiesto ochrany dôchodkov zapríčiní, že sa v ústave zakonzervuje stav, ktorý je v neprospech občanov.

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a OĽaNO opätovne predkladajú do parlamentu návrh na vydanie ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Ako na tlačovej besede uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, začiatkom apríla tohto roka stiahol návrh z rokovania parlamentu vzhľadom na to, že šéf parlamentného sociálneho výboru Ján Podmanický žiadal pre prípadnú podporu od strany Smer-SD viac času. "Dali sme tento čas a teraz žiadame, aby Smer splnil svoje sľuby," povedal Kaník. Upozornil na to, že premiér Robert Fico a minister práce a sociálnych vecí Ján Richter dali niekoľkokrát verejne prísľub, že podporia ústavnú ochranu dôchodkového systému. "Nevidíme žiadny dôvod na to, aby sme odkladali prijatie tohto návrhu zákona," dodal Kaník.

 

Poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová zdôraznila, že je potrebné zastabilizovať vlastnícke práva sporiteľov v druhom pilieri. "Ľudia musia mať istotu, že to, čo vložia do druhého dôchodkového piliera, im aj naozaj zostane," povedala. Podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku je 6 miliárd eur uložených na účtoch sporiteľov "nebezpečným sústom" pre komunistické znárodnenie. "Ja si viem predstaviť, že k vlakom zadarmo by mohla pribudnúť aj elektrina aj plyn zadarmo, na nejaký čas," povedal Brocka. Poslanec za SaS Jozef Mihál vyzval stranu Smer-SD, aby sa vrátila k rokovaniam o ústavnom zákone na ochranu dôchodkového systému. "V poslednom čase minister Richter ustúpil od zámeru prijať ústavný zákon, ale my sme sa tejto dobrej myšlienky nevzdali," tvrdí Mihál.

"Nepodporíme návrh zákona, aby sa v tejto podobe dostala do ústavy ochrana dôchodkov, lebo je to len kvázi ochrana," uviedla strana Most-Híd. Tento krok podľa strany Most-Híd namiesto ochrany dôchodkov zapríčiní, že sa v ústave zakonzervuje stav, ktorý je v neprospech občanov. "Presadzujeme návrat príspevkových sadzieb na pôvodných 9 percent a zásadne nesúhlasíme so spôsobom výplaty peňazí z druhého piliera," uvádza sa v stanovisku strany. Opozičná strana tvrdí, že jej strategickým zámerom je napravovať chyby vlády Róberta Fica. "Podporíme len také zákony, ktoré vedú k naplneniu tohto strategického zámeru a odmietame také, ktoré sú v neprospech sporiteľov," dodáva strana Most-Híd.

Podľa opozičného návrhu ústavného zákona je starobné dôchodkové sporenie nezrušiteľné. Prostriedky nasporené sporiteľmi na ich osobných účtoch sú osobným vlastníctvom sporiteľov a požívajú ochranu v zmysle Ústavy SR. Návrh ústavného zákona okrem toho viaže zvyšovanie veku odchodu do dôchodku na vývoj priemernej dĺžky života a zakotvuje postupné zvyšovanie príspevkovej sadzby do druhého piliera zo súčasných 4 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa v rokoch 2017 až 2024.

Súvisiace články

Aktuálne správy