Slovensko na chvoste: Leto bolo slabé, obsadenosť hotelov len 35,6 %

, Poštová banka Foto: SITA

Je to je najnižšia obsadenosť slovenských hotelov a ubytovacích zariadení v rámci EÚ. Medziročný nárast obsadenosti izieb zaznamenali v júni vo väčšine krajín Európskej únie, pokles zasiahol len sedem z nich.

Vychádzajúc z najnovších údajov za jún, ktoré zverejnil Štatistický úrad EÚ, najmenej pokles zasiahol Slovensko najviac Belgicko. Hoci si izby v hoteloch a ubytovacích zariadeniach na Slovensku vystriedali len o pol percenta menej nocľažníkov ako v júni predchádzajúceho roka, vlastníci a prevádzkovatelia hotelových a podobných zariadení dôvod na radosť stále nemajú. Čistá miera obsadenosti izieb v týchto zariadeniach totiž dosiahla za šiesty mesiac tohto roka len 35,6 %. Toto nízke číslo nás radí až na posledné miesto v rebríčku vytvoreného zo všetkých krajín, za ktoré sú údaje zverejnené. Slovenské hotely a ubytovacie kapacity sú vo veľkej miere plnené práve Slovákmi, ktorí si veľakrát kvôli finančným alebo zdravotným dôvodom nemôžu dovoliť vycestovať za relaxom do zahraničia.

Zahraničná dovolenka nám ukrojí takmer 2,8 krát viac financií ako tá domáca. Vychádzajúc z analýzy ŠÚ SR o ukazovateľoch za dovolenkové cesty, vlani až dve tretiny Slovákov strávili spomínanú dovolenkovú cestu na Slovensku. Počas jednej dlhodobej dovolenky sa v hoteli „ohriali“ v priemere sedem až osem nocí. Na obsadenosti hotelov a ubytovacích zariadení sa odzrkadľujú aj čoraz populárnejšie predlžené víkendy, či už v blízkosti hôr alebo rôznych wellness centier. Z hľadiska ubytovania si však Slováci paradoxne radšej priplatia, prím totižto hrajú hotely. Na druhom mieste sa umiestnilo cenovo výhodnejšie ubytovanie na súkromí.

Prvenstvo v obsadenosti si zaslúžila Malta, ktorej hotely a ostatné ubytovacie zariadenia priam praskajú vo švíkoch. S obsadenosťou kapacít 82,2 % sa stala lídrom pomyselného rebríčka. Niet sa čo čudovať, keďže táto ostrovná krajina vďaka svojej strategickej polohe v Stredozemnom mori a tiež relatívne vysokým júnovým teplotám dokáže prilákať dostatočný počet turistov. Prvú trojku v rebríčku  obsadenosti uzatvárajú ďalšie dve ostrovné krajiny, a to Cyprus a Veľká Británia, kde obsadenosť taktiež medziročne vzrástla. Významnejší nárast v oboch prípadoch nastal aj v porovnaní so začiatkom tohto roka. Na Cypre sa tak obsadenosť v priebehu piatich mesiacov vyšplhala z januárovej úrovne 29,2 % až na 75,5 %. Treba povedať, že mieru obsadenosti v rámci prvej trojky do veľkej miery ovplyvňuje vysoko rozvinutý turizmus.

Lepšie ako nám sa darilo aj ostatným krajinám V4. Hoci sa obsadenosť v ubytovacích zariadeniach vo všetkých troch krajinách pohybovala tesne pod úrovňou 50 %, Česká Republika získala svoje prvenstvo. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka si totižto spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie polepšila najviac. Ak Slovensko aj naďalej bude klásť dôraz na rozvoj cestovného ruchu a turizmu, tak sa mu možno časom aspoň sčasti podarí priblížiť vedúcim krajinám. Tie si totiž udržiavajú svoje prvenstvo aj z dlhodobého hľadiska a ich ubytovacie zariadenia, na rozdiel od tých našich, ani zďaleka nezívajú prázdnotou.

Súvisiace články

Aktuálne správy