Takmer pätina Slovákov má vyššiu kvalifikáciu než akú potrebuje k svojej práci

, Poštová banka Foto:photl

Takmer pätina pracujúcich Slovákov je prekvalifikovaná. To znamená, že majú vyššie vzdelanie, než aké je potrebné na získanie ich pracovného miesta. Práve do tejto skupiny spadá aj mnoho slovenských stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí nevyštudovali „ten správny odbor“, o ktorý je na pracovnom trhu záujem.

V podmienkach vysokej nezamestnanosti, aká na Slovensku panuje, je potom hľadanie práce pre nich doslova zaťažkávacou skúškou. A mnohí z nich sú v snahe vymeniť úrad práce za pracovné miesto nakoniec ochotní prijať aj pozíciu, na ktorú by im stačilo nižšie vzdelanie. "Príčinu takéhoto stavu môžeme hľadať aj v nedostatočnom prepojení medzi vzdelávacím systémom a trhom práce. Na pracovný trh v dôsledku toho každým rokom pribúdajú absolventi, ktorí sú síce vzdelaní, no po ich kvalifikácií nie je zo strany zamestnávateľov dostatočný dopyt,“ uviedla Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.

Vyššiu než požadovanú kvalifikáciu zvyknú mať napríklad cudzinci, ktorí prišli za prácou na Slovensko alebo zamestnanci pracujúci na polovičný úväzok. V kategórii prekvalifikovaných pracovníkov sú aj takí, ktorí si vybrali prácu s nižším požadovaným vzdelaním dobrovoľne. "Motívov môže byť viacero. Napríklad snaha zažívať menej stresu či mať viac voľného času na starostlivosť o rodinu alebo na svoje vlastné koníčky a záľuby,“ hovorí Sadovská.

V mnohých vyspelých ekonomikách je podiel ľudí vykonávajúcich prácu, na ktorú by im stačilo aj nižšie vzdelanie, vyšší ako na Slovensku. Rebríčku prekvalifikovaných pracovníkov kraľujú Japonci, nájdeme tu však aj ďalšie vyspelé krajiny ako Veľkú Britániu, Austráliu, Írsko, Kanadu či Nemecko. Naopak, najnižší podiel prekvalifikovaných zamestnancov evidovali v Taliansku a Holandsku.

Spomedzi krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu OECD, Slovensko vykázalo najnižší podiel pracovníkov s  kvalifikáciou nedostatočnou na výkon ich práce. Len každý dvadsiaty piaty Slovák tak vykonáva prácu, na ktorú nemá dostatočné vzdelanie. S podielom zhruba 8 % nasledujú susedná Česká republika a Japonsko. Na druhej strane ale až vyše pätina Talianov a Švédov je vzhľadom na svoju prácu nedostatočne kvalifikovaná.

V prípade ľudí s nedostatočnou kvalifikáciou si ale treba uvedomiť, že ide často o pracovníkov, ktorí praxou získali potrebné skúsenosti na vykonávanie svojej práce, hoci nemajú dostatočné vzdelanie. Na mnohé pracovné pozície je štandardne vyžadovaný vysokoškolský diplom, často ale z pracovných pohovorov vzídu víťazne uchádzači síce s nižším vzdelaním, ale bohatými pracovnými skúsenosťami. 

 

Súvisiace články

Aktuálne správy