Briti vábia Škótov, aby zostali: Umožnia im vydať vlastné dlhopisy

, ČTK. Foto SITA

Škótsko bude mať možnosť vydať vlastné dlhopisy. Od roku 2015 si bude môcť na medzinárodných trhoch samo požičať až 2,2 miliardy libier na financovanie infraštruktúrnych či zdravotníckych projektov. Oznámila to britská vláda. Škótski predstavitelia tvrdia, že Škótsko musí byť nezávislé, aby malo kontrolu nad vlastnými financiami.

Notifikovaný krok má pred septembrovým referendom o samostatnosti ukázať, že Škóti môžu využívať niektoré výhody nezávislosti, a zostať pritom súčasťou Spojeného kráľovstva. Britský minister financií George Osborne minulý týždeň povedal, že samostatné Škótsko nemôže zostať v menovej únii so zvyškom Británie a nemôže mať naďalej libru.

Vláda v Edinburghu, ktorá je za odtrhnutie, ale s takou možnosťou nesúhlasí. Škótsky prvý minister Alex Salmond v utorok vyhlásil, že libra patrí rovnako Škótsku, ako zvyšku krajiny. Utorkové oznámenia Škótsku umožňujú vydať dlhopisy v objeme 2,2 miliardy libier, ktoré nebudú mať garanciu zvyšku Británie. Škótsko si doteraz peniaze požičiavalo prostredníctvom britskej vlády.

Alex Salmond

Mestá v Spojených štátoch, nemecké spolkové krajiny i kanadské provincie vydávajú svoje dlhopisy nezávisle na federálnych vládach. Správne oblasti Škótska, Wales a Severné Írsko sú však na Londýne finančne závislé.

Právomoc vydať vlastné dlhopisy dá škótskej vláde možnosť vstúpiť priamo na kapitálové trhy, ako škótski ministri podľa Londýna požadovali. Minister Osborne však varoval, že ak sa škótska vláda rozhodne získať finančné prostriedky bez záruk britskej vlády, budú Škóti pravdepodobne musieť platiť vyššie úroky. "Prístup k (súčasným financiám) teraz umožňuje škótskej vláde ťažiť priamo z nízkych nákladov na úvery v Británii. Vydanie vlastného dlhopisu pravdepodobne tak lacné nebude," uviedlo podľa agentúry Reuters britské ministerstvo.

Možnosť vydávať vlastné dlhopisy prišla uprostred diskusií o škótskej nezávislosti, o ktorej sa bude prostredníctvom referenda rozhodovať v septembri. Občania krajiny v ňom budú hlasovať o prípadnom odtrhnutí od 307 rokov starého spojenia s Anglickom. Prezident európskej komisie José Manuel Barroso naznačil, že by pre nezávislé Škótsko bolo " extrémne zložité, ak nie nemožné" pripojiť sa k Európskej únii .

Súvisiace články

Aktuálne správy