Lotyšsko sa stalo 18. členským štátom eurozóny

Lotyšsko oslávilo príchod roka 2014 ako nový, už 18. člen eurozóny, ktorá napriek rôznym problémom stále predstavuje pre lídrov pobaltských krajín stabilitu a bezpečnosť. Krajina so zhruba dvomi miliónmi obyvateľov sa tak opäť posunula o krok ďalej spod vplyvu susedného Ruska po tom, ako pred 10 rokmi vstúpila do Európskej únie a NATO. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Úradujúci premiér Valdis Dombrovskis, ktorý stál na čele vlády počas najväčšej ekonomickej krízy v Lotyšsku od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, uviedol, že prijatie eura znamená veľkú príležitosť, nie však automatickú garanciu bohatstva a krajina si nemôže dovoliť žiadne zmiernenie fiškálnej politiky.
„To nie je dôvod na opustenie zodpovednej fiškálnej a makroekonomickej politiky,“ povedal premiér po tom, ako tesne po polnoci vybral z bankomatu v Rige prvú eurobankovku.
Ceremónia sa uskutočnila práve na mieste, kde sa začala lotyšská ekonomická kríza – pri budove centrály bývalej banky Parex, dnes centrály štátom kontrolovanej banky Citadele. Tá vzišla práve zo skrachovanej banky Parex.
Niekdajšia druhá najväčšia banka v krajine z pohľadu aktív skrachovala koncom roka 2008, v dôsledku čoho muselo Lotyšsko požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Ekonomika klesla v rokoch 2008-2010 zhruba o štvrtinu, následne však po prijatí prísnych úsporných opatrení zaznamenala najrýchlejší rast v Európskej únii. V roku 2012 vzrástla lotyšská ekonomika o 5,6 %.
Úsporné opatrenia v krajine patrili k najprísnejším v Európe. To oceňovali viacerí predstavitelia EÚ, ktorí potom počas krízy v eurozóne často na Lotyšsko poukazovali s tým, že úsporné opatrenia fungujú.
„Vďaka týmto opatreniam Lotyšsko vstúpi do eurozóny omnoho silnejšie než kedykoľvek predtým,“ uviedol v predvečer prijatia eura Lotyšmi predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Na druhej strane, mnohí Lotyši prechodom na novú menu nie sú veľmi nadšení. Podľa ostatných prieskumov verejnej mienky zavedenie eura neschvaľuje zhruba polovica obyvateľstva, aj keď podpora jednotnej mene oproti predchádzajúcemu obdobiu predsa len o čosi vzrástla. Časť obyvateľov si neželala odchod od lotyšského latu, ktorý symbolizoval nezávislosť krajiny, ďalší sú zasa nespokojní s tvrdými opatreniami, ktoré krajina musela prijať, aby splnila podmienky prechodu na novú menu.
Lotyšsko vstupuje do eurozóny v období, keď si celý blok pripomína 15. výročie svojho vzniku. V súčasnosti jednotnú európsku menu používa už 333 miliónov obyvateľov Európy. Posledným z pobaltských štátov, ktorý ešte euro nezaviedol, je Litva. Estónsko vstúpilo do menového bloku v roku 2011, Litva by tak mala urobiť na budúci rok.

Súvisiace články

Aktuálne správy