Postavenie odborov vychádza z bežných štandardov, tvrdí Richter

Zlepšenie postavenia odborov v navrhovanej novele Zákonníka práce (ZP) vychádza zo štandardov Medzinárodnej organizácie práce (MOP). Vo svojom vystúpení po ukončení rozpravy k prvému čítaniu ZP to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. „Dohovorom MOP sa riadi Európa a celý vyspelý svet,“ uviedol.

Richter zároveň odmietol vyjadrenia opozičných poslancov, ktorí tvrdia, že zmena legislatívy pomôže iba odborárskym bossom. „Nie bossom, ale odborárom od najnižších úrovní,“ vyhlásil Richter, podľa ktorého bol základným podnetom pre prípravu novely ZP nevyvážený vzťah zamestnancov a zamestnávateľov. Piatkovú diskusiu poslancov si prišiel vypočuť aj šéf odborárov Miroslav Gazdík.

Zákonodarcovia o právnej norme diskutujú od štvrtkového rána. Opoziční poslanci návrhu vyčítali, že spôsobí zvýšenie nezamestnanosti. Ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi opakovane zdôrazňovali, že novela poškodí ekonomiku krajiny, keďže zhoršuje konkurencieschopnosť SR a môže byť likvidačná pre mnohých menších podnikateľov. Opozícia sa zhoduje aj v tom, že jediná skupina, ktorá si novelou polepší, sú odborárski bossovia.

Podľa navrhovanej novely Zákonníka práce by sa mal po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoviť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Zmeny by sa mali dotknúť aj reťazenia pracovných pomerov na dobu určitú, ktoré po novom bude možné dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť, či opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Zmeny v navrhovanej legislatíve by sa mali týkať aj dohodárov. Na návrh rezortu práce sa budú na nich vzťahovať ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde.

Ďalším z návrhov rezortu práce je aj vypustenie niektorých znakov definície závislej práce. Navrhovaná novela zákonníka práce sa dotýka aj odborárov. Tí by mali po novom mať právo spolurozhodovať o normách spotreby práce, či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Zmeny sa dotknú aj nočnej práce. Vykonávať by sa mala v čase od 22:00 do 6:00 nasledujúceho dňa, a nie ako je tomu v súčasnosti od 22:00 do 5:00 nasledujúceho dňa.

Súvisiace články

Aktuálne správy