Rozhodnutie ECB nakupovať dlhopisy už prinieslo pozitívne výsledky

Frankfurt nad Mohanom 14. septembra (TASR) - Európa už vidí "pozitívne výsledky" rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá minulý týždeň oznámila, že je pripravená nakupovať dlhopisy štátov eurozóny v neobmedzenom množstve.

Frankfurt nad Mohanom 14. septembra (TASR) – Európa už vidí "pozitívne výsledky" rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá minulý týždeň oznámila, že je pripravená nakupovať dlhopisy štátov eurozóny v neobmedzenom množstve. Uviedol dnes prezident ECB Mario Draghi v rozhovore pre nemecké noviny Süddeutsche Zeitung.
Pripustil však, že o správnosti tohto rozhodnutia musí ešte presvedčiť Nemecko, a preto možno predstúpi pred poslancov v nemeckom parlamente.
Draghi minulý týždeň oznámil, že ECB bude nakupovať dlhopisy štátov eurozóny, ktoré zápasia s rastúcimi výnosmi, ale pod podmienkou, že formálne požiadajú o pomoc a budú plniť prísne podmienky.
"Už sa objavili pozitívne výsledky. Oznámenie o nákupe prispelo k zvýšeniu dôvery k eurozóne a k euru na celom svete," vyhlásil a pripomenul, že na európske finančné trhy sa vrátili investori, čo je dobrá správa aj pre ekonomiku menovej únie.
Výnosy z 10-ročných španielskych dlhopisov klesli do štvrtka (13.9.) na 5,62 % z júlových 7,64 %. Podobne sa znížili aj výnosy z talianskych dlhopisov na 5,03 % z 6,6 % v júli.
Reakcia Nemecka na nákup dlhopisov však bola negatívna, a štátom južnej Európy sa zase nepáči, že pomoc banky je spojená s prísnymi podmienkami. Zvyšok sveta ale krok ECB ocenil, vyhlásil Draghi. Pripustil, že musí urobiť viac, aby Nemcom vysvetlil, prečo sa banka rozhodla spustiť tento program. Nedôveru najväčšej ekonomiky eurozóny totiž považuje za "prekážku" vo svojej ďalšej práci.
"Záväzky, ktoré budú musieť štáty žiadajúce o pomoc plniť, sú najlepšou poistkou proti riziku," upozornil a dodal, že banka bude nakupovať len dlhopisy so splatnosťou od 1 do 3 rokov. "V tomto prípade je riziko zvládnuteľné. A podľa nášho názoru nerobiť nič -predstavuje ešte väčšie riziko."
Aj verdikt nemeckého ústavného súdu, ktorý dal zelenú trvalému záchrannému fondu, je ďalšou dobrou správou pre eurozónu. Draghi však zdôraznil, že štáty menovej únie musia urobiť "domácu úlohu" a skonsolidovať svoje financie. A navyše, mali by pokročiť v integrácii a vytvoriť tesnejšiu ekonomickú a menovú úniu.
V každom prípade, eurozóna je na "dobrej ceste" k vyriešeniu krízy. Svedčí o tom aj mimoriadny pokrok pri zavádzaní reforiem v Španielsku a Taliansku, ktoré podľa Draghiho za ostatných šesť mesiacov urobili oveľa viac, ako za celé roky.
"Smer politiky mnohých krajín nebol správny a bolo potrebné ho skorigovať. Táto korekcia stále prebieha a čaká nás ešte veľa práce, kým bude dokončená," dodal.
Na otázku, či sa s gréckym premiérom Antonisom Samarasom, ktorý ho tento týždeň navštívil, rozprával aj o odpísaní strát z gréckych dlhopisov v portfóliu ECB, Draghi povedal, že toto nebolo témou ich rokovaní a dodal, že aj on sám je proti tomu.

Súvisiace články

Aktuálne správy