UNLP môže prísť o dotáciu viac ako 100 tis. eur

Ako informoval riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice Ladislav Rosocha, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach odstúpila zo spoločného slovensko-maďarského projektu, čo môže mať negatívny vplyv na jeho napredovanie.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) môže prísť o dotáciu vo výške viac ako 111 tis. eur. UNLP ako prvá zo slovenských nemocníc vstúpila s maďarskými nemocnicami do projektu s názvom Vytvorenie telerádiologického a telekonzultačného systému v oblasti Miskolc a Košice. Prakticky využívať by sa mal už koncom tohto roka. Ako v utorok informoval riaditeľ UNLP Ladislav Rosocha, jeden z partnerov však nedávno z projektu bezdôvodne vystúpil. Ak sa projekt nestihne zrealizovať do stanoveného termínu, UNLP Košice môže prísť o dotáciu vyše 111 000 eur na projekt. Ten je súčasťou operačného programu Cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007- 2013.

Ako informoval Rosocha, z projektu začiatkom júna 2012 ustúpila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), čo môže mať negatívny vplyv na napredovanie projektu. „Je nám ľúto, že sa UPJŠ rozhodla opustiť projekt po roku príprav a v čase, keď už je všetko rozbehnuté,“ povedal Rosocha. Jedným z cieľov projektu bolo i obstaranie výukového vysokokapacitného servera (PACS-u), ktorý by pomohol vzdelávaniu a rozšíreniu obzorov mladých medikov. Teraz sa obávame, či sa projekt vôbec zrealizuje,“ uviedol.

Najdrahšou položkou projektu je obstaranie vysokorýchlostného PACS-u. „PACS je digitálny elektronický systém pre správu, archiváciu a komunikáciu obrazovej informácie v zdravotníctve. Pričom pod komunikáciou rozumieme prenos po miestnej alebo vzdialenej sieti i sprístupnenie a zobrazenie digitálnych snímok ako obrázkov na vhodnom zobrazovacom zariadení. Zavedenie PACS-u má prínosy v liečebno-preventívnej, ako aj v ekonomickej oblasti a umožňuje oveľa rýchlejšiu a lepšiu diagnostiku. Odbúraním potreby skladovania a distribúcie klasického filmového materiálu sa zároveň zníži administratívna náročnosť na zdravotnícky personál a zlepší sa dostupnosť k zdravotnej dokumentácii,“ vysvetlil námestník riaditeľa pre technicko-prevádzkový úsek Branislav Ropek.

Rosocha ďalej uviedol, že projekt prebieha v úzkej odbornej spolupráci partnerov v oblasti medicíny a informatiky. Na príprave projektu doteraz spolupracovali: Fakultná nemocnica Borsod-Abaúj-Zemplén v Miškolci, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika Košice, Spoločná Alžbetina Nemocnica v Sátoraljaújhely a Nemocnica Almási Balogh Pála v Ózde. Prví dvaja sú hlavnými partnermi, sú to inštitúcie so širokým odborným záberom, čo im umožní zastávať úlohu telemedicínskeho a telekonzultačného centra.

Pre riadiacich pracovníkov v zdravotníctve projekt poskytne možnosť odbornej spolupráce, výmenu skúseností, lepšie organizovanie starostlivosti a lepšie využitie zariadení. „Konzultácie on line napomôžu zdieľaniu vedomostí a vzájomnej výmene nahromadených skúsenosti medzi odborníkmi najmä urgentnej medicíny vo všetkých nemocniciach,“ hovorí Rosocha.

Celkový rozpočet projektu je 389 164  z toho pre Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice je určených 111 877 . Projekt je financovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja, štátnym rozpočtom a vlastnými zdrojmi prijímateľov.

Súvisiace články

Aktuálne správy