Päť poľských firiem spoločne investuje do prieskumu a ťažby plynu

Varšava 4. júla (TASR) – Konzorcium piatich poľských firiem, ktoré má pod kontrolou štát, sa dnes dohodlo, že spoločne investuje do prieskumu a ťažby bridlicového plynu 1,7 miliardy zlotých (404,13 milióna eur).
Konzorcium tvoria plynárensky monopol PGNiG, spoločnosť KGH, ktorá ťaží meď, a trojica elektrárenských spoločností PGE, Tauron a Enea. Do konzorcia ich čiastočne dotlačila vláda, ktorá dúfa, že sa jej tak podarí znížiť závislosť krajiny od dovozu plynu z Ruska.
Prieskum ložísk bridlicového plynu prináša veľké riziká a samozrejme vysoké náklady. Ministerstvo financií tak bolo nútené hľadať dodatočný kapitál vo firmách.
"Bez spojenia síl nedosiahneme úspech v takom komplikovanom investičnom procese," vyhlásil minister financií Mikolaj Budzanowski krátko pred tým, ako šéfovia spomínaných piatich firiem podpísali dohodu.
PGNiG vlastní licenciu na prieskum bridlicového plynu vo viacerých lokalitách. Konzorcium sa dohodlo na spoločnom prieskume v troch lokalitách neďaleko mesta Wejherowo na severe Poľska. PGNiG by tam chcel začať ťažbu už v roku 2016.
Plynárenský monopol okrem toho vlastní licenciu na prieskum a ťažbu v ďalších 14 lokalitách a naznačil, že v budúcnosti nevylučuje spoluprácu ani na týchto miestach.
PGNiG rokuje aj s kanadskou firmou Encana o možnej spolupráci pri prieskume a ťažbe bridlicového plynu v Poľsku.
Poľsko si veľa sľubuje od bridlicového plynu, keďže až dve tretiny domácej spotreby musí pokrývať dovozom zo zahraničia. Varšava vydala 112 licencií na prieskum a ťažbu tohto plynu, aj keď to predstavuje veľké riziko pre životné prostredie. Navyše, najnovšie geologické prieskumy ukázali, že nemá až také bohaté zásoby, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa nových údajov sa pohybujú v rozsahu od 345 do 768 miliárd kubických metrov (m3), čo je podstatne menej ako pôvodne odhadovaných 5,3 bilióna m3.
Americká firma ExxonMobil pritom minulý mesiac ukončila prieskum na dvoch vrtoch s odôvodnením, že je v nich málo plynu a ťažba by tak bola ekonomicky nevýhodná.

Súvisiace články

Aktuálne správy