Rýchly prechod na zelenú energiu v Nemecku vyvoláva extrémne ťažkosti

Berlín/Praha 28. mája (TASR) – Nemecká energetická revolúcia sa sotva začala a už sa jej tempo zadrháva. Chýba dostatok politickej vôle. Firmy sa sťažujú na chýbajúce investičné stimuly, ktoré by im uľahčili miliardové náklady na vybudovanie nových infraštruktúr. S odvolaním sa na nemecký týždenník Spiegel informovala o tom v nedeľu (27. 5.) stanica Český rozhlas 6.
Nemecko sa rozhodlo úplne prekopať energetickú koncepciu; a v terajšej fáze sa zdá, že ani jeden z odporúčaných receptov nefunguje. Kancelárka Angela Merkelová pred rokom tvrdila, že Nemecko sa môže stať prvou krajinou na svete, ktorá úspešne uskutoční transformáciu výroby elektriny. Predminulú stredu (16. 5.) však odvolala spolkového ministra životného prostredia Norberta Röttgera. Podľa Spieglu asi konečne začala chápať nepríjemnú realitu.
Minister hospodárstva spolkovej krajiny Durínsko, sociálny demokrat Matthias Machnig prirovnal "najväčší povojnový projekt v oblasti infraštruktúry" k maratónskemu behu. "Lenže Nemecko je asi tak na 50. centimetri 42-kilometrových pretekov", dodal ironicky. Berlín podľa neho naozaj nevie, čo chce.
Týždenník tvrdí, že krajine chýba premyslená stratégia, ktorá by jasne definovala jednotlivé etapy na ceste do éry obnoviteľných energií. Iba inštalovanie ďalších a ďalších solárnych panelov a veterných turbín zrejme nebude správnou cestou. Ešte zložitejšia – a takisto aj nákladnejšia – bude adaptácia existujúcich zdrojov energie na nový systém. Nemecku totiž chýba sieť, ktorá by dokázala dopraviť veternú elektrinu zo severu na priemyselný juh.
A už teraz mu chýbajú tradičné elektrárne, ktoré by udržali rovnomerné napätie v sieti v čase, keď vietor nevanie a slnko nesvieti. Odhady na nevyhnutné infraštruktúrne zmeny v nasledujúcej dekáde dosahujú 154 až 335 miliárd eur. Niektoré priemyselné výskumné ústavy hovoria o ešte väčšej cifre.
Logicky sa teda natíska otázka, kto to všetko zaplatí? Teraz sa zdá, že nemeckí politici podľahli ilúzii, že si grandiózna konverzia zarobí na seba sama. Investori zostávajú chladní k projektu, ktorý – ak sa podarí – prinesie zisky až v ďalších generáciách. Vzniká tak záložný plán, podľa ktorého zaplatia zmenu samotní spotrebitelia energie. Tento model sa už roky uplatňuje v prípade solárnej energie. Kým operátori fotovoltiky majú na 20 rokov zabezpečené príjmy, odberatelia im náklady preplácajú. Kritici v tejto súvislosti hovoria o "solárnom dlhu" asi za 100 miliárd eur, ktorý si budú ďalšie generácie tlačiť pred sebou.
Za osem rokov má stáť v nemeckých výsostných vodách 2000 veterných turbín. Teraz ich je v prevádzke 52. Za to môžu nielen neochotní investori, chýbajú aj špeciálne lode a kvalifikovaní robotníci. Ale predovšetkým nie sú skúsenosti so stavbami v mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Nemecku podľa prvých odhadov v čase vyhlásenia energetického obratu chýbalo asi 2000 kilometrov (km) elektrického vedenia. Teraz sa ukazuje, že toto číslo sa približuje k 4500 km. Za posledných šesť rokov sa stihlo postaviť len 200 km. Šéf nemeckej agentúry pre rozvodnú sieť Jochen Homann Spieglu povedal, že neverí v možnosť splniť odvážny harmonogram zmien, ktorý načrtli politici na vrchole eufórie.
Navyše sa ukázalo, že jednotlivé spolkové krajiny svoje prenosové siete slabo koordinujú, takže vznikajú paralelné a neprepojené vedenia. Veterné elektrárne nemôžu byť k nim pripojené, preto stoja nečinne. Daňoví poplatníci im však dnes už musia platiť, lebo operátori veterných parkov majú zo zákona nárok na kompenzáciu strateného zisku. Kombinácia uvedených problémov tlačí cenu hore – za dva-tri roky sa očakáva rast ceny elektriny až o 8 %.
Ponúka sa posledná šanca, ako situáciu zachrániť – treba budovať plynové elektrárne. Ich stavba a prevádzka sú najlacnejšie, ale nie najekologickejšie. Tieto zdroje naliehavo treba, lebo Nemecku v dôsledku odstavenia jadrových elektrární bude onedlho hroziť veľký nedostatok energie. Do roku 2022 môže chýbať ekvivalent energie dodávanej 15 elektrárňami na plyn. Avšak ich budovanie prestalo byť ziskové. Iróniou je, že za to môže práve prioritné postavenie solárnej a veternej energie.
Čím viac zelenej energie totiž pôjde do siete, tým viac konvenčných zdrojov musia prevádzkovatelia odstaviť. Tak znie zákon.
Spiegel uviedol, že energetická revolúcia v Nemecku sa nachádza vo fáze, ktorá začína ľuďom znepríjemňovať život.
Informovali o tom nemecký týždenník Spiegel a rozhlasová stanica Český rozhlas 6.

Súvisiace články

Aktuálne správy