Samsung si drží pozíciu jednotky pred Apple. Globálny trh smartfónov sa však vlani výrazne prepadol

, TASR/red

Globálny trh so smartfónmi zaznamenal v poslednom kvartáli minulého roka rekordný pokles. Ich dodávky v roku 2022 boli najnižšie za 9 rokov.

Výrobcovia v posledných troch mesiacoch minulého roka dodali zákazníkom 300,3 milióna inteligentných telefónov, čo bolo o 18,3 % menej ako v rovnakom období rok predtým, uviedla poradenská spoločnosť IDC.

Prepad odbytu bol najprudším zaznamenaným v jednom štvrťroku. Dôvodom bol slabý dopyt spotrebiteľov, ktorý podčiarkuje ochladenie globálnej ekonomiky, keďže posledný vianočný kvartál je tradične najsilnejším v roku.

Za celý rok 2022 globálne dodávky smartfónov klesli o vyše 11 % na 1,21 miliardy, čo bolo najmenej od roku 2013. IDC ako dôvody uviedla "výrazne utlmený spotrebiteľský dopyt, infláciu a ekonomické neistoty".

Jednotkou na trhu smartfónov za minulý rok pritom zostal Samsung s dodávkami prevyšujúcimi 260 miliónov kusov zariadení pri medziročnom poklese 4,1 %. Nasledoval Apple, ktorého dodávky sa medziročne znížili o 4 % na viac ako 226 miliónov smartfónov. Na tretej priečke bola spoločnosť Xiaomi s dodávkami cez 153 miliónov kusov zariadení a medziročným prepadom až o takmer 20 %.

Také slabé Vianoce si trh nepamätá

"Nikdy sme počas vianočného kvartála nevideli nižšie dodávky než v uplynulom štvrťroku. Slabý dopyt a vysoké zásoby spôsobili, že predajcovia drasticky skresali dodávky," uviedla šéfka výskumu IDC Nabila Popalová.

Dodávky reprezentujú zariadenia, ktoré firmy ako Apple alebo Samsung pošlú maloobchodníkom a mobilným operátorom, a nerovnajú sa predaju, aj keď sú indikátorom dopytu.

Podľa IDC zlý záver minulého roka ohrozuje očakávania, že trh so smartfónmi sa tento rok zotaví a vzrastie o 2,8 %.

V samotnom štvrtom kvartáli v počte dodávok smartfónov podobne ako rok predtým dominoval Apple, keď zákazníkom dodal 72,3 milióna iPhonov (medziročne -14,9 %). Samsung bol dvojkou, keďže jeho dodávky klesli o 15,6 % na 58,2 milióna prístrojov a Xiaomi trojkou s dodávkami na úrovni 33,2 milióna prístrojov (-26,3 %).

Viac o téme: Apple, iPhone, OPPO, predaj, Samsung, smartfóny, vivo, Xiaomi

Súvisiace články

Aktuálne správy