Prvá západná krajina zakázala ChatGPT. Budú nasledovať ďalšie?

, Redakcia

Populárneho chatbota ChatGPT zakázala prvá západná krajina. Úrady v Taliansku nariadili dočasný zákaz spracúvania údajov talianskych používateľov počas vyšetrovania podozrenia z porušenia európskych predpisov o ochrane súkromia.

Taliansky úrad na ochranu údajov vydal rozhodnutie o dočasnom pozastavení spracúvania údajov talianskych používateľov minulý týždeň. Dôvodom malo byť to, že aplikácia umožňovala zobrazovať názvy konverzácií, ktoré ostatní používatelia viedli s chatbotom.

Garante, ako sa taliansky úrad na ochranu osobných údajov nazýva, podľa webu cnbc.com taktiež upozornil na obavy z nedostatku vekových obmedzení a taktiež z toho, že chatbot môže poskytovať fakticky nesprávne informácie.

Spoločnosť OpenAI, za ktorou stojí Microsoft a ktorá prevádzkuje ChatGPT, tak môže čeliť pokute vo výške 20 miliónov eur alebo 4 % z jej celosvetových ročných príjmov, ak nepríde s nápravou do 20 dní.

V Británii transparentnosť, v únii riziko?

Taliansko však nie je jedinou krajinou, ktorá sa dôsledkami využívania generatívnej umelej inteligencie zaoberá. Mnohé vlády tiež začínajú premýšľať o tom, ako sa s týmito systémami vysporiadať. V hre je pritom aj ich zákaz taktiež v ďalších krajinách.

Šéf čínskej spoločnosti Baidu Robin Li predstavuje počas marcového podujatia v Pekingu funkcie vlastnej umelej inteligencie s názvom Ernie Bot. Foto: SITA/AP

Rozdielny prístup zvolili napríklad vo Veľkej Británii. Krajina zatiaľ nenavrhuje priame obmedzenia. Namiesto toho chce zabezpečiť, aby spoločnosti vyvíjali a používali nástroje umelej inteligencie zodpovedne a poskytovali používateľom dostatok informácií o tom, ako a prečo prijímajú určité rozhodnutia.

V Spojenom kráľovstve si od tohto prístupu sľubujú, že vláda bude schopná rýchlo reagovať na pokroky v umelej inteligencii a v prípade potreby bude vedieť efektívne ďalej zasahovať.

Reštriktívna únia

V Európskej únii ako takej sa podľa cnbc.com očakáva oveľa reštriktívnejší prístup. Európsky blok totiž už navrhol zákon o umelej inteligencii, ktorý má výrazne obmedziť používanie umelej inteligencie v kritickej infraštruktúre, vzdelávaní, presadzovaní práva a v súdnom systéme.

Podľa navrhovanej legislatívy by pritom zrejme aj ChatGPT spadal pod formu umelej inteligencie na všeobecné použitie vo vysoko rizikových aplikáciách. Tie sú definované ako systémy umelej inteligencie, ktoré by mohli ovplyvniť základné práva alebo bezpečnosť ľudí.

Francúzske a írske regulačné úrady zase podľa cnbc.com už kontaktovali svojich partnerov v Taliansku, aby sa informovali o ich zisteniach. Švédske regulačné orgány zase pre zmenu zákaz umelej inteligencie vylúčil.

V USA len na báze odporúčaní

Spojené štáty americké sú zatiaľ vo svojom prístupe k umelej inteligencii celkom liberálne. Zatiaľ nenavrhli žiadne formálne pravidlá. Národný inštitút pre vedu a technológiu vydal rámec pre firmy pracujúce s umelou inteligenciou, ktorý poskytuje usmernenia týkajúce sa riadenia rizík a potenciálnych škôd. Funguje však na dobrovoľnom princípe.

Výrazne rozdielna je situácia v krajinách so silnou reguláciou alebo cenzúrou internetu. V Číne, Severnej Kórei, Iráne či Rusku napríklad ChatGPT nie je k dispozícii vôbec. Hoci viacero čínskych firiem ohlásilo plány na vývoj vlastnej konkurencie pre západné chatboty, musia ich vyvíjať v súlade s prísnymi predpismi nariadenými čínskou vládou.

Viac o téme: ChatGPT , OpenAI , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy