Práca, voľby aj dezinformácie: Vplyv umelej inteligencie vyvoláva obavy, hovorí šéf firmy, ktorá stvorila ChatGPT

Šéf spoločnosti OpenAI, z ktorej dielne vzišiel chatovací robot ChatGPT, má podľa médií trochu obavy z umelej inteligencie a z toho, ako ovplyvní pracovnú silu, voľby a šírenie dezinformácií.

Spoločnosť OpenAI koncom novembra minulého roka ChatGPT bezplatne sprístupnila verejnosti a systém si rýchlo získal popularitu. Na základe jednoduchých otázok dokáže generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Ako pomocníka ho okrem iného používajú programátori či marketéri.

Šéf OpenAI Sam Altman popri nadšení z toho, čo môže umelá inteligencia zmeniť, cíti obavy z jej využitia autoritárskymi režimami. Povedal to minulý týždeň v rozhovore na televíznej stanici ABC News. Napríklad ruský prezident Vladimir Putin niekoľko rokov pred inváziou na Ukrajinu vyhlásil, že kto sa stane lídrom v technológii umelej inteligencie, pravdepodobne ovládne svet.

Pripravujú sa na americké voľby

Vplyv ChatGPT a jemu podobných nástrojov sa zatiaľ neodrazil v americkom volebnom procese, konštatoval Altman. OpenAI sa však podľa neho pripravuje na prezidentské voľby v roku 2024. „Najmä sa obávam toho, že by tieto modely mohli byť použité na rozsiahle dezinformácie,“ povedal.

Poukázal tiež na to, že sa modely umelej inteligencie začínajú nasadzovať pri programovaní a dali by sa zneužiť ku kybernetickým útokom. Programátori používajú podľa Altmana ChatGPT ako pomocníka a spoločnosť pracuje na tom, aby sa dal podobne aplikovať aj v ďalších profesiách.

Šéf OpenAI pripustil, že to môže viesť k tomu, že mnoho ľudí príde o prácu. Zároveň v rozšírení týchto nástrojov vidí možnosť, ako vymyslieť lepší druh práce. „Môžeme mať oveľa vyššiu kvalitu života, vyššiu životnú úroveň,“ povedal.

Viac o téme: ChatGPT , Informačné technológie , OpenAI , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy