Prepisovanie vesmírnej histórie sa nekoná. Muskov Starship krátko po štarte explodoval (foto+video)

, Redakcia

Najväčšia a najvýkonnejšia vesmírna loď v histórii ľudstva síce vo štvrtok na druhý pokus vzlietla, zhruba 40 kilometrov nad zemským povrchom sa však dostala do neželanej rotácie a následne explodovala. Video zo štartu si môžete pozrieť v článku.

Presné príčiny neúspechu bezpilotného testovacieho letu Starship sú zatiaľ otázne. Faktom však je určité komplikácie sa vyskytli už krátko pred štvrtkovým štartom. Iba niekoľko desiatok sekúnd pred plánovaným štartom bolo totiž jeho odpočítavanie zastavené. Technici SpaceX totiž ešte na poslednú chvíľu riešili menšie technické otázky.

Tie však do niekoľkých minút vyriešili a Starship napokon zo štartovacej rampy v americkom Texase vzlietol. Vystúpal však iba do výšky zhruba 40 kilometrov, kde pred očakávaným odpojením druhého stupňa rakety po približne štyroch minútach letu dostal neželanú rotáciu. Následne začal klesať a explodoval. Zábery si môžete pozrieť na nasledujúcom zázname.


Ďalší pokus o niekoľko mesiacov

Zakladateľ a vlastník spoločnosti SpaceX, ktorá najväčšiu vesmírnu raketu skonštruovala, Elon Musk, prostredníctvom Twitteru svojmu tímu poďakoval a naznačil, že ďalší test môžeme očakávať rádovo v mesiacoch. „Naučili sme sa veľa pre ďalší test o niekoľko mesiacov,“ uviedol.

Rýchla neplánovaná demontáž

Samotný SpaceX radšej ako o explózii hovorí o „rýchlej neplánovanej demontáži“. Spoločnosť v reakcii na neplánované ukončenie testovacieho letu uviedla, že jej technici budú veľmi podrobne skúmať dáta, ktoré pri tomto štarte Starshipu nazbierali.

„Pri takomto teste vychádza úspech z toho, čo sa naučíme a dnešný test nám pomôže zlepšiť spoľahlivosť Starship, keďže SpaceX sa snaží urobiť život multiplanetárnym,“ uviedla firma prostredníctvom svojho konta na Twitteri.

Plán bol obrkúžiť zemeguľu

Podľa pôvodného plánu mal pritom prvý bezpilotný testovací let Starshipu trvať zhruba 90 minút. Po štarte bolo cieľom testovacieho letu poslať vrchný stupeň rakety východným smerom a dokončiť takmer jeden okruh okolo zemegule.

Starship mal po štarte zamieriť ponad Mexický záliv. Následne po oddelení hornej časti rakety mal putovať vo výške viac ako 100 kilometrov nad zemským povrchom ponad Karibik.

Späť do zemskej atmosféry mala vesmírna loď opäť vstúpiť po takmer kompletnom obkrúžení planéty s plánovaným pristátím do Pacifiku severne od Havajských ostrovov.

Viac o téme: Elon Musk , SpaceX , Starship , vesmír

Súvisiace články

Aktuálne správy