Google pripúšťa, že upravil video o svojom programe k AI: Má vyzerať lepšie, chce konkurovať ChatGPT

Americká spoločnosť Google pripúšťa, že prezentačné video k svojmu novému programu umelej inteligencie (AI) Gemini upravila, aby vyzeralo lepšie. Video, ktoré po prvom dni malo na kanáli YouTube zhruba 1,6 milióna zhliadnutí, ukazuje pozoruhodné výsledky programu, kedy umelá inteligencia v reálnom čase reaguje na otázky a na video. Na Google sa zniesla kritika, podľa médií dokonca aj od jeho vlastných zamestnancov.

Google v popise pri videu s názvom Hands-on with Gemini uvádza, že všetko nebolo tak, ako to vyzerá – kvôli prezentácii napríklad urýchlil odozvu programu. Firma však tiež pripustila, že jej program umelej inteligencie vôbec nereagoval na hlas ani na video. Na blogu, ktorý Google vydal spolu s prezentáciou, podrobne opisuje, ako pri tvorbe videa postupoval.

Konkurencia ChatGPT

Google sa programom Gemini snaží konkurovať programu ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Na nezrovnalosti medzi tým, čo je na videu k prezentácii programu Gemini vidieť, a čo Google opisuje, upozornila agentúra Bloomberg. Tá rovno napísala, že program nefunguje tak, ako o ňom Google tvrdí, a že interne to kritizujú aj niektorí zamestnanci Googlu.

Na Google sa potom s otázkami obrátil aj server televízie BBC, ktorému firma spresnila, ako video vzniklo. Otázky boli programu podľa oznámenia Googlu zadané pomocou snímok statických obrázkov zo záberov a potom za pomoci textového zadania.

„Ukážkové video Hands-on with Gemini ukazuje skutočné obstarávanie a výstupy z programu Gemini,“ povedal hovorca Googlu. „Vytvorili sme ich, aby sme predviedli rozsah schopností programu Gemini a inšpirovali vývojárov,“ dodal.

Test s kačkou

Osoba v prezentačnom videu položí programu Gemini množstvo otázok a zároveň ukazuje predmety na obrazovke. Napríklad v jednej chvíli zdvihne gumovú kačicu a pýta sa programu, či tento predmet bude plávať. Spočiatku nie je jasné, z akého materiálu je predmet vyrobený, ale keď ho osoba vo videu stlačí – a poznamená, že to spôsobí škriapavý zvuk – program Gemini predmet správne identifikuje ako gumovú kačicu.

To, čo sa na prvý pohľad zdá, že sa vo videu odohráva, je ale niečo úplne odlišné od toho, ako pokyny vznikali. Programu umelej inteligencie bol ukázaný statický obrázok kačice a následne položená otázka, z akého je materiálu. Potom bol programu dodaný text, ktorý vysvetľuje, že kačica pri stlačení vydáva pískavý zvuk, čo vedie k správnej identifikácii predmetu.

Gemini je najschopnejším modelom

Google uviedol, že Gemini je jeho doteraz najväčším, najschopnejším a najflexibilnejším modelom umelej inteligencie, ktorý nahrádza PaLM 2, vydaný v máji. Spoločnosť tiež uviedla, že Gemini prekonáva popredné modely umelej inteligencie v 30 z 32 porovnávacích testov pre uvažovanie, matematiku, jazyk a ďalšie ukazovatele. Podľa Googlu konkrétne prekonáva GPT-4, jeden z najnovších modelov umelej inteligencie od konkurenčnej spoločnosti OpenAI, v siedmich z ôsmich týchto hlavných ukazovateľov, aj keď niektoré z týchto rozdielov sú mizivé.

Server The Information, ktorý sa špecializuje na vyspelé technológie, program Gemini za skutočného konkurenta programu ChatGPT zatiaľ nepovažuje. „Väčšia verzia Gemini, s označením Pro, má vyjsť na budúci týždeň a jej cieľom je konkurovať verzii GPT-3.5, ktorú štart-up OpenAI vydal pred rokom,“ napísal server. Novšia verzia GPT-4 od OpenAI tak podľa neho konkurenciu Googlu ešte nemá.

Viac o téme: ChatGPT , Google , konkurencia , umelá inteligencia AI , Youtube

Súvisiace články

Aktuálne správy