Obchodný dom Dunaj a Dom odievania sa dočkali rekonštrukcie, prepojí ich átrium

Bratislavská ikona Obchodný dom (OD) Dunaj na Námestí SNP, niekdajší Obchodný dom Brouk a Babka, prechádza po rokoch rekonštrukciou. Spolu s ním sa rekonštrukcie dočká aj dvojička budovy – Dom odievania. Práce majú byť dokončené začiatkom roka 2025. Zámer ich rekonštrukcie predstavila v stredu developerská spoločnosť CTP. Obchodný dom Dunaj je od roku 2000 národnou kultúrnou pamiatkou.

„Budova mala byť zrekonštruovaná už dávno. Nepoznám Bratislavčana, ktorý nepozná Dunaj. Tento pojem, táto dominanta si zaslúži lepší šat ako dnes. Východiskom pre rekonštrukciu tejto stavby je pre nás stav z roku 1936,“ skonštatoval Ivan Šimo zo spoločnosti CTP.

V maximálnej možnej miere majú byť zachované a obnovené prvky, ktoré boli pri neskorších prestavbách domu poškodené alebo zrušené. Jedným z takýchto výrazných prvkov je napríklad fasáda. Mala bledozelené obloženie a v noci ju po obvode nasvetľovali neónové rúrky. Rekonštrukcia sa má zároveň riadiť princípmi udržateľnosti, rekonštruovať sa tak budú použité materiály, ako hliníkové konštrukcie či obklady. Obnovou prejde aj Dom odievania, ktorý je s OD Dunaj prepojený od severozápadu od roku 1985. Jednou z noviniek bude prepojenie budov átriom, ktoré zároveň prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou.

„Náš návrh je ambiciózny, ale zároveň vieme, aké dôležité je zachovať architektonické dedičstvo. Využili sme príležitosť nastaviť oba objekty na ďalšie pôsobenie v 21. storočí tak, aby sa čo najviac otvorili verejnosti, priniesli široké spektrum využitia a zlepšili širšie mestské prostredie,“ približuje Barbora Markechová z architektonického štúdia Bogle Architects.

Vzniknúť majú maloobchodné, reštauračné, klubové, kancelárske a apartmánové priestory.

Pasáž nielen prepojí, ale aj oživí obe budovy

Pri príprave projektu komunikovali s architektom Jánom Miloslavom Bahnom, ktorý je jedným z autorov pôvodného architektonického návrhu Domu odievania. Podľa vlastných slov prispel pri rozvíjaní idey prepojenia a pasáže. „Spojiť dva úplne rozdielne prvky ako funkcionalistický a klasický obchodný dom bol obrovský problém,“ uviedol pre TASR Bahna. Navrhovaná pasáž je podľa neho nielen prepojením, ale aj otvorením priestorov a zároveň oživením oboch strán budov. „Bude to trocha živšie a dúfam, že to pomôže obom,“ skonštatoval.

Ako podotkol, postaviť Dom odievania bolo v minulosti dosť ťažké, keďže išlo o stavenisko exponované zo všetkých strán a niektorí ľudia boli aj proti tomu. Podarilo sa to vymyslením štyroch traktov, ktoré boli vložené a podľa Bahnu sa dá povedať, že to „tam dosť dobre zapadlo“. „Otvárali ho komunistickí námestníci, my sme boli vzadu a boli sme aspoň radi, že sme dostali prominentné tovary pod rukou,“ zaspomínal si na otvorenie Domu odievania.

Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. Architektonický návrh vychádzal z obdobných projektov amerických obchodných domov. Stavba bola osadená v mieste bývalej hradnej priekopy, na mieste dvoch meštiackych domov.

So stavbou sa začalo 1. apríla a skončilo sa 15. augusta 1936. Otvorený bol 1. septembra 1936, teda len päť mesiacov po začatí výstavby. Už v čase jeho výstavby predstavoval tento moderný deväťposchodový obchodný dom najnovšie technické vybavenie i kvalitné zázemie.

Dom odievania bol otvorený na bratislavské výročie

Dom odievania bol postavený v rokoch 1975 až 1985 podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána Bahnu. Otvorený bol 4. apríla 1985. Budovu „dostali“ Bratislavčania ako darček k 40. výročiu oslobodenia Bratislavy.

Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015. V minulosti bola vlastníkom budov aj spoločnosť Orco Property Group, ktorej víziou bolo prestavať obe budovy na polyfunkčný dom.

Viac o téme: Bratislava , Námestie SNP , obchody , predajne , rekonštrukcia

Súvisiace články

Aktuálne správy