Impozantná sklenená pyramída stojí na nádvorí Louvru už 35 rokov

Impozantná sklenená pyramída uprostred Napoleonovho nádvoria pred Louvrom, ktorá od 29. marca 1989 slúži ako hlavný vchod do tohto najznámejšieho parížskeho múzea, patrí k symbolom francúzskej metropoly. Odvážny projekt amerického architekta čínskeho pôvodu Ieoha Minga Peie presadil v roku 1983 vtedajší francúzsky prezident François Mitterrand, a to hoci na začiatku s netradičnou stavbou nesúhlasili skoro tri štvrtiny Francúzov.

Obávali sa hlavne toho, ako budú v tradičnom prostredí pôsobiť Peiove typické strohé línie, kameň, betón, sklo a oceľ. Nakoniec ale bola väčšina kritikov milo prekvapená. Zhruba 21 metrov vysoká pyramída je vlastne strechou obrovitých podzemných priestorov, kde sú sústredené služby pre návštevníkov. Jej sprístupnením sa skončila prvá etapa projektu výstavby takzvaného Veľkého Louvru, ktorého cieľom bolo Louvre rozšíriť a zmodernizovať a urobiť z neho „najväčšie múzeum na svete“.

Palác Louvre, ktorý býval sídlom francúzskych kráľov, je pýchou a výkladnou skriňou Paríža aj ako múzeum. Vystavujú tu význačné sochy, umelecké predmety, obrazy, kresby a archeologické nálezy. Pre verejnosť bolo múzeum definitívne otvorené v novembri 1793. Louvre sa pýši mnohými „naj“. S takmer ôsmimi miliónmi návštevníkov ročne je najnavštevovanejším svetovým múzeom, s výstavnou plochou skoro 73 000 m2 je za Britským múzeom druhé najväčšie na svete a patrí aj k najstarším.

Viac o téme: Francúzsko , Louvre , múzeá , Paríž , stavba

Súvisiace články

Aktuálne správy