Svetová produkcia piva vlani stúpla, žatva chmeľu však kvôli počasiu klesla

Na celom svete sa v minulom roku oproti očakávaniam uvarilo viac piva. Žatva chmeľu sa však prepadla najviac od konca druhej svetovej vojny, predovšetkým kvôli počasiu. Pivovary však v súčasnosti nie sú ohrozené nedostatkom chmeľu. Uviedol to najväčší svetový obchodník s chmeľom BarthHaas.

Produkcia piva vlani vzrástla o 1,3 percenta na 1,89 miliardy hektolitrov. Ešte pred rokom analytici očakávali pokles produkcie, pretože Rusko a Ukrajina sa na globálnej produkcii podieľajú asi piatimi percentami, uviedol riaditeľ BarthHaas Peter Hintermeier.

Napriek rastu sa však celkovo produkcia piva stále pohybovala tesne pod úrovňou z doby pred pandémiou. V roku 2019 sa celosvetovo uvarilo 1,91 miliardy hektolitrov piva.

Svetovou jednotkou podľa produkcie je Čína

Nemecko je už niekoľko rokov piatym najväčším producentom piva na svete. Vlani jeho produkcia vzrástla o 2,8 percenta na 88 miliónov hektolitrov. Stále však výrazne zaostáva za prvými štyrmi najväčšími producentmi. Jednotkou podľa produkcie je Čína, kde sa uvarilo 360 miliónov hektolitrov. Nasledujú Spojené štáty (194 miliónov hektolitrov), Brazília (147 miliónov hektolitrov) a Mexiko (141 miliónov hektolitrov). Piati najväčší výrobcovia sa na celosvetovej produkcii podieľajú takmer polovicou.

Z podnikov patrí k najväčším výrobcom piva spoločnosť AB InBev. Vlani uvarila v rôznych pivovaroch v rade krajín 518 miliónov hektolitrov.

Žatva chmeľu sa vlani prepadla o 19 percent na 107 000 ton. Úroda bola tiež výrazne pod dlhodobým priemerom. Mohli za to extrémne poveternostné podmienky. Úrodu negatívne zasiahlo sucho a horúco. Časť úrody v Nemecku potom zničili búrky. Nemecká úroda tak bola vlani o 28 percent nižšia ako v roku 2021. Menšia bola žatva aj v USA, ktoré sú najväčším svetovým producentom chmeľu.

Obmedzenie výroby piva sa neočakáva

Hintermeier však neočakáva obmedzenie výroby piva. V predchádzajúcich troch rokoch boli zaznamenané značné prebytky a chmeľ možno bez problémov skladovať vo forme extraktu alebo peliet počas niekoľkých rokov.

Spoločnosť BarthHaas je pesimistická aj vo výhľade tohtoročnej úrody, ktorá sa v Nemecku začína o štyri týždne, kvôli vedru a suchu. Úroda v Nemecku by mala byť podpriemerná. V USA sa očakávajú priemerné výnosy. Celosvetovo by potom žatva mala byť podpriemerná, pre potreby pivovarov by však stačila aj bez využitia rezerv, uviedla agentúra DPA.

Viac o téme: pivo , pivovary , poľnohospodárske výrobky , potravinárske výrobky , potravinárstvo , svet , úroda

Súvisiace články

Aktuálne správy