Pre drahý plyn vlani odstavovali výrobu: Šalianske Duslo nakoniec vykázalo minulý rok rekordné tržby aj zisk (foto)

, Redakcia

Hoci vyrábali menej, predávali za viac. Turbulentná situácia na trhu s chemickými produktmi vyústila pre spoločnosť Duslo Šaľa, ktorá patrí do skupiny Agrofert Andrej Babiša, do rekordných čísiel. Tržby sa zdvojnásobili, zisk stúpol viac ako dvadsaťnásobne. Podľa výročnej správy spoločnosti môže za to najmä nárast cien hnojív a chemických produktov na európskom trhu po zákaze dovozu hnojív z Ruska a Bieloruska.

Jedna z najväčších chemičiek na Slovensku, šalianske Duslo, zaznamenala v minulom roku napriek enormným problémom s cenami plynu rekordné výsledky. Ako upozornila agentúra ČTK, Duslo podľa údajov zverejnených vo výročnej správe dosiahlo vlani čistý zisk v objeme takmer 108 miliónov eur. Samotná firma pritom ešte v máji minulého roka hovorila o plánoch dosiahnuť hrubý zisk na úrovni okolo 10 miliónov eur.

Spoločnosť tak medziročne niekoľkonásobne navýšila svoj čistý zisk, keď rok predtým dosiahol 5 miliónov eur. Duslo tento nárast zdôvodňuje najmä prudkým rastom cien hnojív a technických produktov na trhoch Európskej únie. Situácia na trhu sa však upokojila a tak spoločnosť podobné zisky už tento rok neočakáva.

Podobne, rekordnú úroveň zaznamenalo Duslo vlani aj pri tržbách. Tie prvýkrát v histórii fabriky tesne prekročili 1 miliardu eur. To predstavuje enormný nárast z vyše 570-miliónových tržieb v roku 2021. Už táto suma bola vtedy pre Duslo rekordná. Roky predtým sa tržby spoločnosti pohybovali zhruba okolo úrovne 400 miliónov eur.

Kvôli drahému plynu odstavovali výrobu, o pomoc žiadali štát

Šalianske Duslo je najväčším odberateľom plynu na Slovensku. Kvôli vysokým cenám pritom firma vlani odstavovala výrobu čpavku, produkcia ďalších chemických produktov bežala týždne na obmedzenom režime a jej predstavitelia viackrát žiadali o pomoc s drahými energiami štát. Výrobu čpavku firma najskôr v auguste minulého roka odstavila z prevádzkových dôvodov na šesť týždňov, práve kvôli vysokým cenám plynu ale odstávku predĺžila.

Rekordné výsledky tak firma dosiahla napriek nižšiemu objemu výroby. Ťažila totiž z prudkého rastu cien chemických produktov, čo bolo spôsobené najmä zákazom dovozu hnojív z Ruska a Bieloruska do Európskej únie. Duslu pomohlo aj to, že v minulosti investovalo do modernejšej a menej energeticky náročnej výroby čpavku. Firma výrobu preto nemusela obmedzovať natoľko, ako jej európski konkurenti.

Otváranie novej jednotky na výrobu čpavku v Dusle v septembra 2018:

Rekordné výsledky sa však pravdepodobne v tomto roku opakovať nebudú. Firma očakáva zisk mierne nad 30 miliónmi eur. Šéf spoločnosti Petr Bláha podľa ČTK v podnikovom časopise uviedol, že Duslo po úspešnom roku 2022 zažíva komplikovaný prvý štvrťrok.

Lacnejší plyn v Ázii a Spojených štátoch totiž zvyšuje tlak na európskych producentov, ktorí sú nútení obmedzovať výrobu. Dovoz lacných hnojív do Európy pritom podľa Bláhu dosiahol rekordné úrovne. Duslo tiež muselo neplánovane z technických dôvodov odstaviť výrobu čpavku. Pri opätovnom spustení však spoločnosť spotrebovala množstvo plynu bez výroby čpavku.

Viac o téme: ceny energií , ceny plynu , Duslo Šaľa , hnojivá , hospodárske výsledky , Petr Bláha , plyn , tržby , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy