Demografická kríza v praxi: V Japonsku sa predáva viac plienok pre dospelých ako pre deti, výrobcovia reagujú!

Japonský výrobca plienok Oji Holdings prestane v Japonsku vyrábať pleny pre dojčatá a zameria sa namiesto toho na trh pre dospelých. Stane sa tak zatiaľ poslednou firmou, ktorá sa v rýchlo starnúcom Japonsku, kde je rekordne nízka pôrodnosť, rozhodla k podobnému kroku, upozornil server spravodajskej televízie BBC.

Predaj plienok pre dospelých prevyšuje v Japonsku predaj plienok pre dojčatá už viac ako desať rokov. Najväčší japonský výrobca plienok Unicharm v roku 2011 uviedol, že jeho predaj plienok pre dospelých prekonal predaj plienok pre deti.

Oji Holdings podľa webu BBC uvádza, že jeho dcérska spoločnosť Oji Nepia v súčasnosti vyrába ročne 400 miliónov plen pre dojčatá. Výroba klesá od roku 2001, keď firma vyrobila až 700 miliónov plen. Oj bude naďalej pokračovať s výrobou detských plienok v Malajzii a v Indonézii, kde očakáva rast dopytu.

Trh s plienkami pre dospelých v Japonsku rastie a jeho hodnota sa odhaduje na viac ako dve miliardy amerických dolárov. Japonsko má jednu z najstarších populácií na svete, takmer 30 percent obyvateľov je starších ako 65 rokov. Vlani podiel osôb starších ako 80 rokov po prvý raz prekročil desať percent.

Hrozí japonský demografický scenár aj na Slovensku?

V Japonsku sa vlani narodilo 758 631 detí, čo bolo o 5,1 percenta menej ako v predchádzajúcom roku. Bol to ale tiež najnižší zaznamenaný počet novonarodených detí od 19. storočia. V 70. rokoch minulého storočia sa v krajine ročne narodili viac ako dva milióny detí.

Japonsko patrí medzi najväčšie ekonomiky sveta. Úbytok populácie, ktorý je výsledkom starnutia a poklesu pôrodnosti, pre krajinu predstavuje veľký problém. Snahy japonskej vlády o jeho riešenie sa zatiaľ stretli s malým úspechom.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Zvýšené výdavky na programy týkajúce sa detí a dotácie zamerané na mladé páry a rodičov zatiaľ pôrodnosť nezvyšujú. Podľa odborníkov sú problémy komplikované, pohybujú sa od nižšieho počtu sobášov a vyššieho počtu žien, ktoré nastupujú do zamestnania, až po zvýšenie nákladov na výchovu detí.

Japonsko však nie je jediné. Pôrodnosť v Ázii klesá aj v Hongkongu, Singapure, na Taiwane a v Južnej Kórei, ktorá má dokonca najnižšiu pôrodnosť na svete.

Aj Čína vlani zaznamenala druhý rok po sebe pokles počtu obyvateľov a rovnako ako Japonsko zaviedla stimuly na zvýšenie pôrodnosti. Demografické problémy v Číne vytvárajú starnúce populácie a dopady desiatky rokov trvajúcej politiky jedného dieťaťa, ktorá sa skončila v roku 2015.

Viac o téme: Čína , demografia , demografická kríza , Japonsko , plienky , pôrodnosť

Súvisiace články

Aktuálne správy