Taliansko predáva časť podielu vo firme Eni, aby malo peniaze na zníženie dlhu

Talianska vláda predáva za 1,4 miliardy eur časť podielu v ropnej a plynárenskej spoločnosti Eni. Peniaze z predaja chce použiť na zníženie dlhu. Informovala o tom v stredu agentúra Bloomberg. Podľa podmienok predaja vláda začala predaj približne 2,8 percenta akcií zrýchleným procesom prostredníctvom bankového syndikátu.

Po predaji talianskemu ministerstvu financií zostanú zhruba dve percentá akcií spoločnosti Eni. Štátna banka Cassa Depositi e Prestiti vlastní asi 28 percent akcií.

Vláda premiérky Giorgii Meloniovej plánuje do roku 2026 predať štátne podiely v rôznych firmách zhruba za 20 miliárd eur. Patria medzi ne podiely v banke Monte dei Paschi di Siena či poštovej spoločnosti Poste Italiane. Zisk z predaja chce použiť na zníženie dlhu Talianska, ktorý na konci minulého roka dosahoval približne 137 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Je tak druhý najvyšší v eurozóne po Grécku.

Taliansko ponúka 92 miliónov akcií po 14,855 eura

Taliansko ponúka 92 miliónov akcií za cenu 14,855 eura za kus. To je proti utorkovej záverečnej cene akcií zľava zhruba 1,7 percenta.

Spoločnosť Eni, ktorej trhová kapitalizácia predstavuje zhruba 49 miliárd eur, v posledných rokoch rozšírila svoje aktivity v oblasti ťažby zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energie. Eni sa v rámci strategického plánu reorganizuje a mieni oddeliť svoju biochemickú spoločnosť Novamont a vytvoriť divíziu zameranú na zachytávanie oxidu uhličitého. Plánuje tiež predať podiel alebo uviesť na burzu svoju rafinérsku a palivovú divíziu Enilive.

Viac o téme: akcie , dlh , Eni , Giorgia Meloniová , podiely , predaj , Taliansko , zníženie dlhu

Súvisiace články

Aktuálne správy