Znechutiť, otvoriť a vyhnať sporiteľov: Vláda sa podľa Mihála chystá zlikvidovať druhý pilier! (video)

Nastavenie dôchodkového systému a hlavne druhého piliera sa opäť dostáva do centra pozornosti. Zníženie príspevkov sporiteľov krátko po nástupe novej vlády zrejme nebude jedinou pripravenou zmenou. Exminister práce a europoslanec Jozef Mihál najnovšie upozorňuje, že kabinet Roberta Fica zrejme pripravuje také opatrenia, ktoré znechutia súčasných sporiteľov a môže druhý pilier aj opätovne otvoriť. Následné odchody sporiteľov a presun ich úspor do rúk štátu by pomohli zlepšiť situáciu v napätom rozpočte.

Pokračovanie článku

Možné negatívne zásahy do druhého piliera majú ešte jeden rozmer. A to v podobe ohrozenia čerpania prostriedkov z plánu obnovy. Podľa Mihála sa totiž Slovensko zaviazalo, že jeho dôchodkový systém bude dlhodobo udržateľný. Pokiaľ sa však vláda podľa exministra práce rozhodne zlikvidovať druhý pilier, znova to bude pre európske inštitúcie argument, prečo by nám nemali vyplatiť peniaze a plán obnovy bude ohrozený.

Čo-to naznačil už aj Erik Tomáš

Akým smerom by sa mohli uberať pripravované opatrenia vlády v dôchodkovom systéme, naznačil cez víkend aj minister práce Erik Tomáš. Ten v diskusnej relácii V politike na TA3 pripomenul, že druhý pilier nie je možné zrušiť, keďže je zakotvený v ústave.

Problém podľa jeho slov spočíva v tom, že podľa v súčasnosti platných pravidiel sa ľudia automaticky presúvajú z konzervatívnych dlhopisových fondov do tých rizikovejších. A pokiaľ s tým nevyjadria nesúhlas, tak sa to deje automaticky. A práve toto nastavenie by mohli z pohľadu vlády kompenzovať spomínané garancie.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

„Jedinú vec, ktorú my hovoríme, že ak sa to takto deje, či by nemalo prísť k nejakým garanciám. Že minimálne to, čo tí ľudia dajú do toho druhého piliera, aby aspoň to minimum potom dostali. Pretože nikto nemá krištáľovú guľu, že ako sa tým fondom bude dariť,“ vyhlásil Tomáš. Zároveň pripustil, že po zavedení garancií by už správcovské spoločnosti neboli také odvážne pri investovaní. Ako by však garancie mali byť konkrétne nastavené, minister nespresnil.

Jednou z ďalších zmien by pritom mohlo byť aj zrušenie automatického vstupu do druhého piliera po vstupe mladých ľudí na trh práce. „Ja len hovorím o tom, že treba to korektne nastaviť, aby človek, ktorý ide do druhého piliera, vedel, že do toho druhého piliera ide, lebo po novom je to tak, že vy idete prvýkrát do práce, idete na trh práce, automaticky vás zaraďujú do druhého piliera. Prečo by ten človek nemohol povedať, chcem alebo nechcem?“ pýta sa minister práce.

Ministerstvo analyzuje všetky tri piliere

Bližšie informácie k pripravovaným zmenám v dôchodkovom systéme zatiaľ rezort práce neposkytol. Tvrdí, že ich zverejní, až keď bude mať ich konečnú podobu. „Zatiaľ sme v štádiu vyhodnocovania všetkých troch pilierov dôchodkového systému teda týka sa to aj II. piliera. Žiadne zmeny nateraz nechystáme. Akékoľvek návrhy či riešenia budeme komunikovať verejnosti až vo finálnom znení,“ uviedlo pre web oPeniazoch.sk ministerstvo práce.

Na dopady prípadného zavedenia garancií do všetkých fondov, možné otvorenie druhého piliera či zrušenie automatického vstupu sme sa opýtali aj Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Na odpovede zatiaľ čakáme.

Predošlá strana

Viac o téme: dôchodkový systém , dôchodky , druhý pilier , Erik Tomáš , garancia , indexové fondy , Jozef Mihál , Ministerstvo financií SR MF , Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR , otvorenie druhého piliera

Súvisiace články

Aktuálne správy