Nissan oznámil nárast zisku za uplynulý rok

Japonská automobilka Nissan vo štvrtok oznámila, že v uplynulom finančnom roku 2023/2024 takmer zdvojnásobila svoj čistý zisk, ale jej prevádzkový zisk za 4. štvrťrok zaostal za odhadmi analytikov. V súčasnom roku predpovedá pokles čistého zisku vzhľadom na tvrdú konkurenciu a pokračujúce problémy s vysokou infláciou.

Čistý zisk japonskej automobilky za rok do konca marca 2024 vzrástol o 92,3 % na 426,6 miliardy jenov (2,55 miliardy eur), pričom na celom svete predala 3,4 milióna vozidiel. V súčasnom obchodnom roku 2024/2025, ktorý sa začal 1. apríla, však Nissan očakáva pokles čistého zisku na 380 miliárd jenov JPY.

Za celý uplynulý rok prevádzkový príjem zisk vzrástol o viac než 50 % vďaka väčšiemu objemu predaja a „disciplinovanej správe fixných nákladov“. Aj slabý jen pomohol krátkodobo zvýšiť zisky, povedal novinárom generálny riaditeľ Makoto Učida.

Vo 4. štvrťroku (január-marec 2024) však prevádzkový zisk vo výške 90,3 miliardy JPY výrazne zastal za odhadom analytikov, ktorí očakávali zisk 118,2 miliardy JPY. K nárastu prevádzkového zisku a čistého zisku v uplynulom roku prispelo totiž aj zrušenie rezervy na súdne spory, vysvetlil Nissan.

Intenzívna konkurencia a inflačné tlaky pretrvávajú aj v tomto finančnom roku

V apríli spoločnosť Nissan znížila odhad ročného prevádzkového zisku za uplynulý finančný rok o 14,5 % pre slabší predaj vozidiel, než sa očakávalo.

V súčasnom roku 2024/2025 Nissan očakáva pokles čistého zisku, ale zvýšenie prevádzkového zisku o 5,5 % na 600 miliárd JPY vďaka zvýšeniu globálneho predaja. Automobilka predpovedá, že jej odbyt stúpne o 7,5 % na 3,7 milióna vozidiel. Varovala však, že intenzívna konkurencia a ťažkosti vyplývajúce z inflačných tlakov pretrvávajú aj v tomto finančnom roku.

Viac o téme: automobilky , Japonsko , Nissan , rast zisku , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy