Združenie miest a obcí víta rozhodnutie premiéra vrátiť sa k rokovaniam o kompenzáciách

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) víta rozhodnutie predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora vrátiť sa k rokovaniam o vyplatení zvyšku čiastočných finančných kompenzácií pre mestá, obce a samosprávne kraje vo výške 108 miliónov. Združenie o tom informovalo po štvrtkovom rokovaní Rady ZMOS.

„Zároveň ďakujeme všetkým poslancom Národnej rady SR, ktorí v piatok (21. 7.) na mimoriadnej schôdzi podporia deklaratívne uznesenie, čím prispejú k tomu, aby slovenské samosprávy opäť raz nedoplácali na rozhodnutia, za ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť,“ uviedol predseda združenia Jozef Božik.

V tejto súvislosti pripomenul zložitú finančnú situáciu samospráv v dôsledku rozhodnutí z centrálnej úrovne. „Aj podľa nezávislých prepočtov vytvorili deficity vo výške takmer 1,5 miliardy eur za štyri roky,“ upozornil šéf ZMOS-u. Zdôraznil preto nevyhnutnosť urgentných riešení, rovnako tak otvorenú komunikáciu centrálnej moci so samosprávami, ktorá by podobným situáciám predchádzala.

Ľudovít Ódor
Ľudovít Ódor. foto: TASR/ Jaroslav Novák

Samosprávy sa zatiaľ s premiérom nedohodli

Samosprávy sa zatiaľ s premiérom nedohodli na kompenzáciách cien energií vo výške 108 miliónov eur. Vláda sa zaviazala, že keď bude mať k dispozícii hotovú polročnú správu o stave verejných financií, nájde riešenie, ktoré by samosprávam pomohlo. V stredu (19. 7.) o tom na tlačovej konferencii po rokovaní so zástupcami samospráv informoval premiér.

Viac o téme: kompenzácie , Ľudovít Ódor , pandémia covid-19 , samosprávy , vláda , Združenie miest a obcí Slovenska ZMOS , ZMOS

Súvisiace články

Aktuálne správy