Základné úroky centrálnej banky sa do hypoték prelievajú postupne. Bude financovanie bývania ešte zdražovať?

Zvýšenie základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky automaticky neznamená navýšenie úrokovej miery vašej hypotéky. Spojitosť je síce nepopierateľná, no medzi nimi existuje dlhší súbor procesov, ktorý ovplyvňuje úrokovú mieru úverov na bývanie. Ako sme na tom aktuálne na Slovensku popisuje vo svojej publikácii Národná banka Slovenska.

Zvýšenie základnej úrokovej sadzby v prvom kroku ovplyvní dennú referenčnú sadzbu s názvom EURIBOR. Tá je vypočítaná ako priemer medzibankových pôžičiek nezabezpečených prostriedkov. V následnosti nato sa zvyšujú aj úrokové sadzby s dlhšou splatnosťou, ktoré zahŕňajú výnosy štátnych dlhopisov či derivátov, pri ktorých sa zamieňajú meny, nazývané aj swapy.

Vývoj hypotekárnych sadzieb je možné odhadnúť vďaka dlhodobému vzťahu s trhovými sadzbami, píše vo svojej aktuálnej publikácii Národná banka Slovenska. Za predpokladu že väčšina poskytnutých úverov na slovenskom území je s fixáciou do 5 rokov, najlepšie je odhadovať dlhodobý vzťah s výnosom štátnych dlhopisov so splatnosťou 3 až 4 roky. Obdobie, za ktoré môžeme spozorovať koreláciu medzi výnosmi štátnych dlhopisov a sadzbami hypotekárnych úverov, sa spravidla pohybuje v rozpätí 10 až 20 mesiacov.

V sledovanom období januára 2022 až marca 2023 sa medzibankové sadzby a výnosy štátnych dlhopisov podľa Národnej banky Slovenska zvýšili v priemere o 3,7 až 4,1 percenta, čomu odhadovo prináleží zvýšenie úrokových sadzieb na bývanie o 1,8 až 2,3 percentuálnych bodov. Realita je však o niečo horšia. Priemerné hypotekárne sadzby sa v tomto období navýšili o 2,7 percenta. „Na základe odhadov by však mal naďalej pokračovať trend zvyšovania týchto sadzieb pri súčasnom nastavení menovej politiky,“ píše centrálna banka.

Najlepšie podmienky z krajín V4

Slovenskí záujemcovia o hypotekárne úvery majú oproti okolitým štátom V4 výhodu vďaka členstvu v eurozóne či vyššej konkurencií bánk pôsobiacich na slovenskom trhu. V Českej republike sa hypotekárne sadzby pohybujú na takmer 20-ročnom maxime nad hodnotou 6 percent, zatiaľ čo sa v Poľsku úroky hypotekárnych úverov vyšplhali nad 8 percentnú úroveň.

Najhoršie je na tom Maďarsko, ktoré je dlhodobo sužované infláciou presahujúcou 20 percent. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov tam v priemere pohybujú nad úrovňou 13 percent.

Slovenskí žiadatelia pritom ťažia aj z veľkého konkurenčného boja bánk pôsobiacich na slovenskom území. V prípade ak sa úrokové sadzby pohybujú na nízkych úrovniach, banky sú nútené poskytovať zvýšený objem hypotekárnych úverov pre navýšenie ziskov, čo spôsobuje zvýšenú ponuku hypotekárnych úverov. Konkurenčný boj nahráva do karát záujemcov o úvery na bývanie aj pri zvyšovaní úrokových sadzieb. V boji o zákazníka sú banky totiž nútené krátiť svoje zisky, čo má za následok udržanie úrokových sadzieb na najnižších možných číslach pre prilákanie zákazníkov práve do ich inštitúcie.

Viac o téme: bankový systém , ECB , Európska centrálna banka ECB , hypotekárne úvery , hypotéky , konkurencia , Národná banka Slovenska NBS , Slovensko , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy