Tweetovanie o nikdy neuskutočnenom prevzatí Tesly bolo v poriadku, Elon Musk je podľa súdu nevinný

Šéf výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk podľa súdu nie je vinný z podvodu v kauze svojich tweetov z roku 2018. Podnikateľ v nich tvrdil, že má pripravené financovanie pre prevzatie spoločnosti Tesla do súkromných rúk. To sa však nikdy neuskutočnilo. Skupina akcionárov na neho následne podala hromadnú žalobu a tvrdila, že ich uviedol do omylu. O piatkovom rozhodnutí informujú zahraničné tlačové agentúry.

Súdny proces sa týkal otázky, či dvojica tweetov, ktoré Musk zverejnil na začiatku augusta 2018, poškodila akcionárov Tesly počas desaťdňového obdobia, ktoré predchádzalo Muskovmu priznaniu, že k transakcii, ktorú si predstavoval, nedôjde. V prvom z dvoch tweetov Musk uviedol, že má zabezpečené financovanie na odkúpenie Tesly za 72 miliárd, a to v čase, keď sa firma potýkala s výrobnými problémami. Druhý tweet o niekoľko hodín neskôr naznačoval, že dohoda je na spadnutie. Obchodovanie s akciami Tesly bolo po jeho tweetoch pozastavené a cena akcií potom niekoľko týždňov kolísala.

Porota sa podľa agentúry Reuters v piatok radila len zhruba dve hodiny a jednomyseľne sa zhodla na Muskovej nevine. Musk sa procesu priamo v súdnej sieni nezúčastnil, krátko po vynesení verdiktu na Twitteri napísal, že si rozhodnutie poroty „hlboko váži“. „Vďaka bohu múdrosť ľudu zvíťazila,“ uviedol. Právny zástupca žalobcov Nicholas Porritt povedal, že ho verdikt sklamal a že teraz „rozmýšľa nad ďalšími krokmi“.

Akcie Tesly posilnili

Akcie Tesly v reakcii na verdikt posilnili o 1,6 percenta, uviedla agentúra Reuters. Podľa analytika spoločnosti Wedbush Dana Ivesa „skončila temná kapitola pre Muska a Teslu“. Podľa neho sa niektorí akcionári obávali, že budú musieť v prípade Muskovej prehry na súde predať ďalšie akcie Tesly.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Musk sa kvôli tweetom už skôr dohodol na urovnaní s regulátorom trhu s cennými papiermi vo výške 40 miliónov amerických dolárov. V rámci urovnania tiež odstúpil z funkcie predsedu správnej rady Tesly, ale zostal jej riaditeľom a nepriznal pochybenie. Skupina akcionárov potom podala na druhého najbohatšieho muža na svete hromadnú žalobu, v ktorej sa tvrdilo, že uviedol investorov do omylu. Nimi najatý odborník vyčíslil straty, ktoré akcionárom údajne spôsobil Muskov tweet, na 12 miliárd dolárov.

Žalobcovia požadovali miliardové odškodné. Podľa agentúry AP je rozhodnutie dôležité pre Muska aj preto, že agresívne obhajoval svoje možnosti slobodne a rozsiahlo tweetovať. Prevádzkovateľa sociálnej siete Twitter Musk vlani v októbri kúpil za 44 miliárd dolárov.

Viac o téme: Elon Musk, súdny spor, Tesla, Twitter

Súvisiace články

Aktuálne správy